Blisko miliard złotych na budownictwo społeczne w Warszawie

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz – Waltz przedstawiła dziś plany ratusza dotyczące społecznego budownictwa mieszkaniowego. Program zakłada w latach 2015-2022 budowę w Warszawie 2,5 tys. nowych mieszkań oraz wyremontowanie i doposażenie już istniejących.

Wśród planowanych 2,5 tys. nowych mieszkań, znajdą się m.in. 543 komunalne, 842 czynszowe na wynajem zrealizowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz 403 w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego wybudowane również przez TBS. 26 wyeksploatowanych budynków mieszczących 671 lokali z zasobu miasta ma zostać odtworzonych i zmodernizowanych przez TBS.

Mieszkania na wynajem będą dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a nie mieszczą się w kryteriach przydziału na mieszkanie komunalne. W związku z tym będą mogli wynająć mieszkanie, odłożyć oszczędności i potem wziąć kredyt i kupić swoje własne mieszkanie za jakiś czas – powiedziała Gronkiewicz-Waltz na konferencji w Warszawie.

Z przeznaczonej na program kwoty 920 mln zł, prawie 540 mln zł pochłonie budowa nowych bloków, a reszta zostanie przeznaczona na remonty i doposażenie istniejącego zasobu w centralne ogrzewanie. Udział finansowy miasta wyniesie 242 mln zł, zaś 298 mln zł to przewidywany wkład BGK – przez kredyty, emisję obligacji i dopłaty z programu budownictwa komunalnego.

Od 2007 roku w Warszawie powstało niewiele, bo około 500 mieszkań na wynajem. Dla porównania, tylko jedna inwestycja TBS Wrocław na Stabłowicach wykonana w latach 2012-2014 liczyła 1068 lokali. Osobom poszukującym mieszkania w stolicy pozostaje mieć nadzieję, że program nie pozostanie tylko przedwyborczą obietnicą.

Przeczytaj również:
TBS-y wracają

TBS Warszawa Południe – aktualne inwestycje

Rate this post