TBS-y wracają

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad nowym programem wsparcia dla budownictwa społecznego z umiarkowanymi czynszami. Minimum 10 tys. mieszkań na wynajem ma powstać do 2020 roku. Prace nad programem mają się zakończyć w 2015 r.

O planach ministerstwa pisaliśmy już w artykule „Reaktywacja programu TBS„. Teraz znanych jest nieco więcej szczegółów. Program ma wypełnić ubytek w finansowaniu społecznego budownictwa czynszowego, który pojawił się po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w 2009 roku. Celem będzie reaktywacja sektora przez sfinansowanie w ciągu około pięciu lat na preferencyjnych warunkach minimum 10 tys. nowych lokali na wynajem.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, program ma przede wszystkim premiować projekty, które będą skierowane do grup najbardziej potrzebujących mieszkania, jak rodziny z dziećmi i osoby młode, a także wspierać rewitalizacje. Z preferencyjnych kredytów mają korzystać nie tylko TBS, ale również spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe.
Rozważane jest też zmniejszenie wymagań dla osób zainteresowanych wynajmem mieszkań budowanych ze wsparciem z budżetu. Głównie chodzi o obniżenie wymaganego wkładu partycypacyjnego, który obecnie wynosi najczęściej 30 procent kosztów budowy lokalu.

Przedstawiciele Towarzystw Budownictwa Społecznego sceptycznie podchodzą do planów ministerstwa. Uważają, że 10 tys. mieszkań to zdecydowanie za mało: – Dopiero wsparcie budowy około 100 tys. mieszkań pozwoliłoby poprawić sytuację mieszkaniową w tym segmencie – wskazuje Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego TBS.
Przeczytaj również:
Jak dostać mieszkanie od TBS

Co się opłaca – mieszkanie TBS czy na kredyt?

 

Rate this post