Ogrzewanie podłogowe – WADY vs ZALETY + system sterowania

W dzisiejszych czasach ogrzewanie podłogowe to bardzo często standard w nowo budowanych domach, dlaczego? ponieważ ten rodzaj ogrzewania nie tylko jest komfortowy, ale i potrafi być całkiem oszczędny!

Dziś dowiesz się, w jaki sposób obchodzić się z ogrzewaniem podłogowym, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? czym cechują się nowe systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym? no i wreszcie ile kosztuje założenie podłogówki…

Grzejniki vs ogrzewanie podłogowe

Czy wiesz, że zmniejszenie temperatury instalacji grzewczej o 1 stopień oznacza 5-6% oszczędność w zużyciu energii? Mając więc w domu podłogówkę i obniżając temperaturę nawet o 1 stopień – nie odczujemy żadnego dyskomfortu i samej różnicy w temperaturze, ale za to oszczędzimy!

Dlaczego więc podłogówka ma przewagę nad grzejnikami, jeśli chodzi o oszczędność? dlatego, że instalacja podłogowa oddaje ciepło pionowo (poprzez promieniowanie), a więc ciepło z podłogówki rozprowadzane jest po całym domu równomiernie – dogrzewając każdy centymetr kwadratowy pomieszczeń.

Jeśli chodzi zaś o grzejniki, to ze względu na ich specyfikację i budowę, ciepło z nich pochodzące rozprowadzane jest poprzez ruchy (cyrkulacja) powietrza, co jest oczywiście mniej korzystne finansowo dla gospodarza domu.

Kolejna zaleta podłogówki:

Jeśli postawisz na ogrzewanie podłogowe, to z pewnością zyska na tym Twoje zdrowie, ponieważ niższa temperatura w okolicy głowy, a wyższa pod stopami – sprzyja lepszemu samopoczuciu, kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ludzki układ krążenia, dzięki pionowemu rozkładowi ciepła, Nasz układ krążenia funkcjonuje lepiej, natomiast nierównomiernie oddawane ciepło przez grzejniki, zaburza jego stan.

Są jeszcze jakieś zalety ogrzewania podłogowego?

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta, podłogówka nie sprawia żadnych problemów w urządzaniu mieszkania, powiedzmy sobie jasno – grzejniki są nieestetyczne, a ogrzewania podłogowego nie widać w ogóle – jest to ogromny walor estetyczny!

Jakie źródło ogrzewania dla podłogówki?

Jak powszechnie wiadomo, podłogówka jest systemem niskotemperaturowym, a więc płynąca w podłogowej instalacji woda nie powinna przekraczać 55 stopni, czyli będziemy potrzebować niskotemperaturowego źródła ciepła (np. kocioł kondensacyjny, pompa ciepła itd.).

Oczywiście mając w domu kocioł na paliwo stałe nie oznacza, że z podłogówki musimy całkowicie zrezygnować, można przecież pokusić się o ogrzewanie podłogowe w samej łazience, a instalację tą podłączyć pod standardowy piec poprzez system sterowania ogrzewaniem strefowym.

Generalnie ogrzewanie podłogowe dzielimy na:

  1. ogrzewanie wodne
  2. ogrzewanie elektryczne (kable elektryczne lub maty grzewcze).

Rodzaj podłogówki, jaki zastosujemy w domu, wynika z rodzaju kotła, na jaki się zdecydowaliśmy (lub jaki posiadamy). Warto w tym momencie nieco więcej dowiedzieć się o programie: „Czyste powietrze”, dzięki któremu można postarać się o dofinansowanie.

program-czyste-powietrze
Program czyste powietrze

Automatyka sterowania ogrzewaniem podłogowym = oszczędności

Jeśli zależy Ci na oszczędności ogrzewania, to oprócz odpowiedniego projektu, wysokiej jakości materiałów i profesjonalnego montażu, nie wolno zapomnieć o automatyce sterowania systemem ogrzewania.

Oszczędności przy podłogówce względem grzejników sięgają nawet 40%! czytaj dalej…

Sterowaniem ogrzewaniem podłogowym

Jakie wybrać ogrzewanie do podłogówki? strefowe czy tradycyjne? myślę, że odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, warto zainwestować w sterowanie strefowe, dlaczego? ponieważ dzięki sterowaniu strefowemu, będziesz mieć możliwość indywidualnego doboru temperatury dla każdego pokoju osobno.

Wybranie tradycyjnego sterowania ogrzewaniem podłogowym, czyli poleganie na jednym tylko termostacie, najczęściej umieszczonym w salonie odchodzi do lamusa… bo nie zawsze potrzebujemy, aby wszędzie w całym domu rozkład temperatur w pomieszczeniach był taki sam.

Jak wiadomo, w łazience zawsze musi być najcieplej, czyli 22-23 stopnie. W salonie tak wysoka temperatura nie jest już konieczna, wtedy właśnie przydaje się możliwość regulacji ogrzewaniem podłogowym…

Jakie możliwości ma ogrzewanie strefowe?

  • sterowanie strefami,
  • sterowanie temperaturą w każdym poszczególnym pokoju,
  • układanie harmonogramów grzania,
  • możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem (smartfon/tablet).

Sterowanie podłogówką za pomocą systemu sterowania strefowego, to szereg licznych możliwości, nie ma co do tego wątpliwości. Dla przykładu można obniżyć temperaturę w salonie nocą, a podwyższyć ją nad ranem, kiedy wszyscy szykują się do pracy lub do szkoły. To samo tyczy się łazienki, czy innych pomieszczeń.

Można też całkowicie wyłączyć ogrzewanie nocą w danych poniszczeniach, lub wyłączyć ogrzewanie zdalnie, podczas naszej nieobecności… (automatyczne włączenie ogrzewania np. godzinę przed naszym powrotem z pracy, czy dzieci ze szkoły też wchodzi w grę).

Oszczędności wynikające ze sterowania ogrzewaniem podłogowym strefowo są całkiem zachęcające prawda?

System strefowego ogrzewania – elementy

  1. Czujniki temperatury – często znajdują się one w regulatorach wysyłających i kontrolujących temperaturę w pokojach.
  2. Centrala – serce całego systemu, centrala umożliwia funkcjonowanie systemu i przekazywanie sygnałów płynących od innych urządzeń.
  3. Elektrozawory – (głowice grzejnikowe i zawory z siłownikami).

Jaki system do strefowego sterowania ogrzewaniem podłogowym wybrać?

Najważniejsze, to aby wszystkie elementy systemu prawidłowo do siebie pasowały. Najlepiej wtedy kupować i instalować zestaw do sterowania ogrzewaniem od tego samego producenta. Jedną z najpopularniejszych firm w tym zakresie jest firma Honeywell i jej system Evohome.

System sterowania ogrzewaniem Evohome można wykorzystać nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym, ale i przy hybrydzie grzejniki +  ogrzewanie podłogowe (np. na parterze zestaw grzejników, a na piętrze podłogówka).

Jedną z ciekawszych funkcji systemu Evohome jest moduł OpenTherm, dzięki któremu automatycznie dopasowana zostanie moc kotła gazowego do ustawionej w domu temperatury, zużywając przy tym jak najmniej energii (VIII klasa efektywności energetycznej ErP).

Dzięki Evohome można utworzyć aż 12 stref ogrzewania, strefy oczywiście będą pracować niezależnie od siebie. To tylko jedna z wielu innych licznych opcji jak:

  • inteligentne regulatory strefowe (tzw. listwy),
  • możliwość sterowania zaworem mieszającym.

Co ciekawe, system Evohome może być sterowany zdalnie poprzez smartfon lub tablet. System można zintegrować z systemem domu inteligentnego przez asystenta Google Home, lub przez IFTTT.

W jakich pomieszczeniach nie warto montować podłogówki?

Trzeba pamiętać, że ogrzewanie podłogowe cechuje się dużą bezwładnością cieplną, co to oznacza? oznacza to, że regulacja temperatury takiego podłogowego systemu przebiega dość powolnie. Moment uruchomienia ogrzewania podłogowego w danym pomieszczeniu do momentu nagrzania tego pomieszczenia liczony jest w godzinach. To samo tyczy się procesu wychładzania tego pomieszczenia – tu też niestety potrzebne będą godziny…

Wspomniana więc na początku bezwładność cieplna utrudnia regulację ciepłą w pomieszczeniu, które używane jest okresowo. Myśląc o oszczędności i włączaniu oraz wyłączaniu ogrzewania w tym rzadko uczęszczanym pomieszczeniu, nie ma co liczyć na dobrodziejstwo podłogowego ogrzewania.

Innymi pomieszczeniami, w których podłogówka nie sprawdzi się, są pomieszczenia, które po brzegi zastawione są meblami! Chyba że wszystkie meble stoją na minimum 10-centymetrowych nóżkach.

Najlepiej więc oprócz ogrzewania podłogowego, zastosować również grzejniki konwekcyjne.

Podsumowanie

Stosując podłogówkę, stawiasz na estetykę, ten system ogrzewania jest w stanie wyeliminować nieestetyczne tradycyjne grzejniki, i schować element grzewczy w podłodze, co pozwoli Ci na dużą dowolność podczas aranżowania przestrzeni w Twoim nowym domu.

Inną ważną zaletą ogrzewania podłogowego jest korzystny i równomierny rozkład temperatury, która ogrzewać będzie wszystkie pomieszczenia, najcieplej będzie w okolicy stóp, a w okolicach głowy, temperatura będzie nieco mniejsza – tak jak powinno być, tak jest najzdrowiej…

Energooszczędność, to kolejna zaleta podłogówki, jak już wcześniej wspomniałem: system ogrzewania podłogowego jest systemem niskotemperaturowym. Niższa temperatura w instalacji, to niższe koszty ogrzewania.

Suche powietrze w domu? nie przy ogrzewaniu podłogowym! nie ma tu również efektu cyrkulacji powietrza, dzięki czemu pyłki i kurz nie unoszą się po całym domu. Ponadto, ciepła podłoga to szybsze schnięcie jej powierzchni i zmniejszenie ryzyka powstania grzybów i bakterii.

Jeśli natomiast chodzi o wady ogrzewania podłogowego, to warto na pewno wymienić tu:

  • Trudności aranżacyjne, po ułożeniu instalacji i położeniu podłogi nie będzie możliwości wprowadzania jakichkolwiek poprawek.
  • Bezwładność cieplna, to o czym pisałem, podłogówka wolno nagrzewa się i wolno stygnie. Aby zwiększyć temperaturę w danym pomieszczeniu, potrzeba kilku godzin.
  • Mały asortyment wśród materiałów podłogowych. Głównie chodzi tu o płytki ceramiczne i kamienne, panele, wykładziny czy okładziny – ich wybór jest ograniczony. Inna też będzie cena…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

4/5 - (2 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl