Skuteczne sposoby na ogrzewanie domu

Sposobów na ogrzewanie budynku jest tyle, ile posiadaczy domów. Każdy dopasowuje system do swoich potrzeb i oczekiwań i próbuje zrobić wszystko, by cały proces był maksymalnie oszczędny i rozsądny.

W dobie zmian klimatycznych, zanieczyszczenia powietrza i problemów, które się z tym wiążą, zaczynamy jednak coraz większą wagę przykładać do tego, by ogrzewanie było nie tylko opłacalne finansowo, ale również jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

Na popularności zyskują pompy ciepła i inne ekosystemy. Na jaki się zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak nim zarządzać? Sprawdzamy!

Z powietrza i z wody

ogrzewanie-domu-budynkow

Pompa ciepła powietrze woda to jeden z najciekawszych, nowoczesnych systemów grzewczych. Jego działanie opiera się na pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł – w tym przypadku z wody i powietrza właśnie.

To jedna z najpopularniejszych pomp na rynku. A to dlatego, że jej montaż nie wymaga tworzenia dolnego źródła ciepła w postaci pionowej sondy lub kolektorów poziomych w gruncie, jak to się dzieje w przypadku pompy gruntowej.

Pompa ciepła powietrze woda typu SPLIT składa się z dwóch jednostek – jednej na zewnątrz i jednej wewnątrz budynku. Firma Hewalex oferuje sprzęt maksymalnie cichy, który spokojnie można zamontować wewnątrz domu, nawet w ogólnodostępnych pomieszczeniach.

Mamy pewność, że urządzenie nie będzie nikomu przeszkadzać – nawet nocą. Problemem nie jest też rozmiar. Pompa jest bowiem zbliżona do wymiarów gazowego kotła wiszącego.

Sprzęt jest ekologiczny, nie wymaga żadnych dodatkowych aktywności, zapewnia maksymalny komfort użytkowania i nie wymusza dodatkowych inwestycji np. w paliwo. Raz zamontowana pompa ciepła będzie nam służyć przez lata.

W zależności od urządzenia może grzać, przygotowywać wodę użytkową, a nawet chłodzić pomieszczenia w upalne dni, a wygodny system kontroli (Ekontrol od firmy Hewalex) pozwala z dowolnego miejsca na świecie sterować działaniem urządzenia.

Kocioł gazowy

Dużą popularnością w Polsce cieszą się kotły gazowe. Występują w dwóch wersjach – stojącej i wiszącej. Można je podzielić również na konwencjonalne i kondensacyjne. Tradycyjne piece nie są tak wydajne, jak te bardziej nowatorskie. Nie wykorzystują one całkowicie energii ze spalanego paliwa. Mowa o parze wodnej, która w tradycyjnym piecu ulatnia się kominem, a w kondensacyjnym ulega skropleniu i, tym samym, przyczynia się do wzrostu sprawności urządzenia.

Warto jednak pamiętać, że bardziej nowoczesne modele kondensacyjne są nieco droższe, a przy ich montażu trzeba pamiętać o dodatkowym odpływie dla kondensatu.

Domy pasywne

Przy wyborze systemu grzewczego pamiętajmy również o tym, że liczy się nie tylko samo urządzenie, a całe wykończenie, a nawet projekt domu. Nie bez przyczyny coraz więcej osób decyduje się na domy pasywne charakteryzujące się świetnymi parametrami izolacyjnymi w przegrodach na zewnątrz oraz zastosowaniem rozwiązań, które mają na celu ograniczenie zużycia energii.

Budujmy domy tak, by ciepło nie uciekało przez nieszczelne okna, drzwi, strych czy piwnicę. Im lepsza izolacja, tym większe oszczędności.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl