Wartą 50 mln zł inwestycję mieszkaniową zamierza wesprzeć BGK. Pieniądze na budowę mieszkań będą płynąć z Funduszu Manipulacyjnego który utworzył BGK. Lublin spłaci kredyt w ciągu 25 lat.
mająca trwać 2 lata inwestycja przyniesie Lublinianom około 300 mieszkań o metrażach 30-40 m. i łącznej ich powierzchni 14 tys mkw. Miasto Lublin oznajmia, że będzie spłacać kredyt zaciągnięty w BGK przez 25 lat. Spłata będzie realizowana z czynszów który mieszkańcy będą wpłacać do Spółki.
Do Spółki sprawującej kontrolę oraz późniejszą administrację budynkiem BGK wybierze Towarzystwo Budownictwa Społecznego lub Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Udział w inwestycji będzie mieć także sam Lublin który aportem wniesie na rzecz budowy mieszkań grunt który posłuży pod plac budowy. Grunty w chwili obecnej są przygotowywane przez wydział gospodarki mieniem od strony formalnej – dodaje prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Część mieszkań zostanie zarezerwowana dla Lublinian którzy zostaną wysiedleni z racji istniejących w mieście inwestycji drogowych. Dokładna ilość gospodarstw domowych nie jest jeszcze znana.
Czy jest popyt na mieszkania TBS w Lublinie?
Władze miejskie szacują, że w ubiegłych kilku latach wniosków o przydział mieszkania socjalnego lub komunalnego wpłynęło ponad 5000. Natomiast na wynajem mieszkań z zasobów miasta Lublin jest już złożonych ponad 1000 wniosków. Zatem jak widać gołym okiem jest jasna przesłanka aby budować mieszkania czynszowe na wynajem.