Na Mazowszu i Lubelszczyźnie jest najwięcej zadłużonych lokatorów

Ponad 19,3 mln złotych wynosi łączny, aktualny dług lokatorów wobec Towarzystw Budownictwa Społecznego, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce – wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W tych niechlubnych statystykach dominuje województwo mazowieckie, na drugim miejscu jest lubelskie.

Geograficznie długi lokatorskie na mapie Polski rozkładają się bardzo różnie. Jak wynika z Rejestru Dłużników BIG, najwięcej jest ich na Mazowszu, ponad 4,6 mln złotych. Kolejne jest województwo lubelskie z kwotą ponad 2,8 mln. Podobne zadłużenie z tytułu najmu i niepłaconego czynszu występuje w Łódzkiem (2.313.337 zł) i Małopolsce (2.475.815 zł). Najmniejszy problem z niesolidnymi lokatorami jest w kujawsko-pomorskim, gdzie opisywane zadłużenie sięga 11.913 złotych.

Analizowane zadłużenie potwierdza, że w hierarchii ważności regulowanych zobowiązań u Polaków czynsz i inne opłaty lokatorskie są na samym dole piramidy spłacalności, niżej niż rachunki za prąd, gaz, telefon – objaśnia Mariusz Hildebrand, Wiceprezes BIG InfoMonitor. – Nie pozwalamy sobie na opóźnienia w spłacie raty kredytu, czy faktury za telefon, ale już nie czujemy dyscypliny w płaceniu za czynsz – dodaje.

Jak wynika z najnowszego Raportu InfoDług, 6,1 proc. Polaków nie reguluje zobowiązań terminowo. Łączna kwota zaległych płatności sięga już ponad 40,89 mld złotych. Z czego długi lokatorskie wynoszą 19.396.250 zł. – Różne są przyczyny niepłacenia. Często to ciężka sytuacja finansowa lub zwyczajne zapominalstwo lub celowe niedbalstwo, które może kosztować utratę mieszkania. Jeżeli spółdzielnia proponuje odpracowanie zaległych zobowiązań, warto to zrobić, aby być uczciwym wobec pozostałych lokatorów – zauważa Prezes Grzelczak.
Przeczytaj również:
Zadłużenie w czynszu można odpracować
Coraz więcej lokatorów nie płaci czynszu
Łatwiej o eksmisję lokatora

Rate this post