Wraca moda na mieszkania w centrum Katowic

Katowicki rynek mieszkaniowy od wielu lat rozwijał się w kierunku „odkrywania” terenów podmiejskich oraz obrzeżnych dzielnic. Firmy deweloperskie mocno inwestowały w zespoły mieszkalne położone w otoczeniu natury, gwarantujące spokój, ciszę i sielskie widoki. Trend jednak stopniowo się odwraca. Obecnie obserwujemy duży wzrost zainteresowania mieszkaniami w centrum Katowic lub w jego bezpośredniej bliskości.

Skąd bierze się ta moda? Dlaczego coraz więcej prywatnych inwestorów preferuje nieruchomości w centralnych dzielnicach oraz śródmieściu? Wreszcie: jak na te oczekiwania starają się odpowiedzieć lokalni deweloperzy? Zapraszamy do naszej analizy.

Centrum to przede wszystkim prestiżowe inwestycje mieszkaniowe

mieszkania-w-centrum-katowic

Wzrost zainteresowania inwestycjami deweloperskimi zlokalizowanymi w centrum Katowic nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę oczekiwania współczesnych nabywców. Minęły czasy, gdy głównym, a w zasadzie jedynym kryterium zakupu mieszkania była cena za metr kwadratowy. Obecnie prywatni inwestorzy coraz częściej dysponują sporym zapleczem finansowym, co pozwala im nabywać ekskluzywne mieszkania w Katowicach.

Charakteryzują się one efektowną, nowoczesną zabudową oraz znakomitą funkcjonalnością. Takie inwestycje są realizowane w sposób, który umożliwia realne czerpanie satysfakcji z posiadania mieszkania. Nie chodzi już tylko o to, aby mieć swoje cztery kąty.

Liczy się też to, czy nieruchomość znajduje się w bezpiecznej okolicy, czy samo osiedle zapewnia wysoki komfort życia, czy mamy dostęp do wygód wielkiego miasta, czy nie musimy spędzać kilku godzin tygodniowo w korkach, czy możemy swobodnie korzystać z kultury i rozrywki.

Zmieniające się oczekiwania nabywców są poważnym wyzwaniem dla deweloperów. Firmy nie mogą już skupiać się wyłącznie na obszarach podmiejskich i obrzeżnych dzielnicach, które – nie ma co ukrywać – pod względem czysto infrastrukturalnym bardzo często są kłopotliwe i mało atrakcyjne.

Stąd wyraźne położenie akcentu na centralne i śródmiejskie lokalizacje. Obserwujemy to nie tylko w Katowicach, ale też w wielu innych polskich miastach.

Inwestycje deweloperskie w centrum i okolicach świetnie wpisują się też w działania samorządów. Lokalne władze nie szczędzą środków na to, aby „oddać” najatrakcyjniejsze tereny mieszkańcom i uczynić z nich dobre miejsce do życia. To bardzo duża zmiana w porównaniu z prowadzoną przez lata polityką, która zakładała, że ścisłe centrum ma być obszarem biznesowym i turystycznym.

Rozczarowanie życiem na obrzeżach miasta

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w centrum Katowic można dziś podzielić na dwie grupy:

  1. Ci, którzy szukają apartamentu w Katowicach i z przyczyn wizerunkowych chcą koniecznie zamieszkać w centralnej, prestiżowej lokalizacji.
  2. Ci, którzy do tej pory mieszkali w dzielnicach obrzeżnych lub pod miastem i mają serdecznie dość uciążliwych dojazdów oraz słabo rozwiniętej infrastruktury.

Szczególnie ciekawy jest ten drugi przypadek. Po latach mody na wyprowadzkę z dala od centrum dziś widzimy, że nie wszystkim takie rozwiązanie przypadło do gustu – nawet jeśli głośno się do tego nie przyznają. Mieszkanie w otoczeniu przyrody, w ciszy, w oddaleniu od ruchu samochodowego, ma oczywiście swoje zalety, ale nie możemy przemilczeć ewidentnych wad.

Dostrzegają je zarówno rodziny z dziećmi (konieczność posiadania dwóch samochodów, codzienne dowożenie dzieci do szkół i przedszkoli, często bardzo oddalonych od mieszkania, utrudniony dostęp do miejsc rozrywek, zajęć dodatkowych, sklepów), seniorzy (ograniczony dostęp do ośrodków zdrowia, aptek, miejsc kultury), jak i młodzi, aktywni single (uboga oferta rozrywek, słabo rozwinięta sieć komunikacji zbiorowej, korki na trasach dojazdowych).

Są to bardzo mocne argumenty przemawiające za tym, aby na etapie wyboru nowego mieszkania poważnie rozważyć powrót „na łono miasta”, zwłaszcza do centrum lub śródmieścia. Zwłaszcza że i taka lokalizacja potrafi zaskoczyć dostępnością terenów zielonych, spokojem oraz bezpieczeństwem. W Katowicach właśnie powstaje nowe osiedle, które doskonale realizuje tę koncepcję.

Pierwsza Dzielnica: nowe apartamenty w centrum Katowic dla wymagających

Pierwsza Dzielnica to najnowszy projekt w portfolio znanego dewelopera TDJ Estate. Inwestycja jest realizowana w pobliżu osiedla Koszutka, a więc w katowickim śródmieściu. Mieszkania przy Góreckiego są adresowane przede wszystkim do osób, które doceniają walory życia w otoczeniu miejskiej infrastruktury, nie chcą tkwić w korkach na trasach dojazdowych do centrum, żyją aktywnie, oczekują łatwego dostępu do kultury i rozrywek, sklepów, galerii handlowych, placówek oświatowych i innych „wygód”, o których mieszkańcy obrzeżnych dzielnic mogą tylko pomarzyć.

Inwestycja wyróżnia się bardzo nowoczesną zabudową. Projekt zakłada perfekcyjne wpasowanie zespołu mieszkalnego w miejscowy krajobraz, dzięki czemu nie ma wrażenia powstawania sztucznej, elitarnej enklawy. Warto wspomnieć o szeregu udogodnień, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy – parkingu podziemnym, bawialni, strefie coworkingowej oraz terenach rekreacyjnych.

Nowe apartamenty w Katowicach w ramach inwestycji Pierwsza Dzielnica zostaną oddane do użytku już w III kwartale 2021 roku. Szczegóły na temat tego projektu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.pierwszadzielnica.pl. Biuro sprzedaży mieści się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy pl. Sławika i Antalla 1.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl