Kupno nowego mieszkania. Jakie są główne formalności?

Klamka zapadła! Kupujecie własne mieszkanie! To jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Nabycie własnych czterech kątów to jednak złożony proces, który wymaga dopełnienia wielu formalności. Jakich? Już spieszymy z odpowiedzią.

Sprawdź dewelopera

Mamy określony budżet, upatrzone mieszkanie na rynku pierwotnym i co dalej? Po pierwsze dokładnie sprawdźmy dewelopera, od którego zamierzamy nabyć nasze wymarzone lokum.

Prześledźmy jego historię, odwiedźmy fora internetowe, spróbujmy dotrzeć do osób, które już zamieszkały w budowanych przez niego obiektach. Jeśli nie ma niczego, co budziłoby nasze wątpliwości, możemy z czystym sumieniem udać się do wybranego biura i poznać proponowane warunki sprzedaży.

Na miejscu warto poprosić o prospekt informacyjny inwestycji. Dzięki temu dowiemy się, jakie nasz deweloper ma doświadczenie, czy nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia, a także jak zabezpieczone są interesy nabywców.

Warto również dokładnie zapoznać się ze stroną internetową dewelopera i sprawdzić nie tylko inwestycję, która nas interesuje, ale również te realizowane w przeszłości i już zakończone. Wielu deweloperów, jak np. Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o. na swojej stronie posiada opisy zakończonych inwestycji.

Możemy sprawdzić ich lokalizacje na mapie czy przejrzeć galerię zdjęć zarówno przed zakończeniem, jak i po oddaniu budynku klientom. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie zakończonych inwestycji na żywo – wystarczy przejechać się na osiedla, gdzie deweloper realizował budynki.

Pierwsza umowa

umowa-formalnosci-deweloper

Jeśli podtrzymujemy swoją decyzję i jesteśmy zdecydowani na konkretne mieszkanie, możemy rozpocząć ostateczne negocjacje i podpisać umowę deweloperską. Ma ona zabezpieczyć transakcję handlową między stronami. Jednym z jej najważniejszych punktów będzie zobowiązanie obu stron do zawarcia ostatecznej umowy, na podstawie której przeniesiona zostanie na nas własność lokalu, w określonym momencie w przyszłości.

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej dokładnie sprawdźmy jej treść – uważnie przeczytajmy każdy punkt. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dopytajmy, co oznacza dane zagadnienie. Jej treść dobrze byłoby skonsultować z prawnikiem lub doradcą finansowym. Jeśli nasze wymarzone mieszkanie istnieje już fizycznie, warto też przyjrzeć mu się z bliska.

Dodajmy, że umowa deweloperska nie daje jeszcze nabywcy prawa do nieruchomości – jest to jedynie dokument, który zobowiązuje obie strony do zawarcia kolejnej umowy, na mocy której na kupującego zostaje przenoszona własność mieszkania. Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego – jego koszty poniesie zarówno kupujący, jak i deweloper.

Finalizacja zakupu

Po zakończeniu budowy umawiamy się z deweloperem na odbiór. Wbrew pozorom otrzymanie kluczy nie jest tylko formalnością. Musimy bowiem sprawdzić, czy standard lokalu jest zgodny z tym określonym w podpisanej umowie, czy nie ma żadnych wad, czy ściany, sufity i podłogi są równe, a także czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi.

Jeśli są jakieś niedoróbki, koniecznie musimy to zgłosić deweloperowi przed podpisaniem dokumentu odbioru mieszkania. Wszystkie usterki powinny znaleźć się w protokole odbioru – deweloper musi je usunąć, zanim dojdzie do finalizacji umowy.

Dopiero po dokładnym sprawdzeniu mieszkania możemy podpisać ostateczną umowę kupna nieruchomości. Powinno się to odbywać w obecności notariusza – koszty notarialne na tym etapie pokrywa w całości kupujący. W następnej kolejności notariusz przesyła akt do sądu wieczystoksięgowego celem dokonania stosownych wpisów w księdze wieczystej.

Po sporządzeniu aktu notarialnego musimy też zgłosić się do urzędu miasta – będziemy bowiem musieli raz w roku płacić podatek od nieruchomości. Warto podkreślić, że jeśli kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, to na nim spoczywa obowiązek zapłaty podatku. Później pozostaje nam już tylko wykończenie wymarzonego gniazdka, urządzenie i wielka przeprowadzka!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl