Jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka?

Z pewnością chcesz, aby Twoje dziecko miało jak najlepsze warunki do rozwoju. Bezpieczeństwo i komfort to Twoje priorytety? Zadbaj o odpowiedni materac dla dziecka. Czym kierować się podczas jego wyboru? Jak poznać, że wybrany model jest tym idealnym?

Sprawdź w artykule, a zapewnisz swojemu dziecku miejsce do spania, dostosowane do jego potrzeb. Przed wyborem konkretnego modelu spośród materacy dziecięcych, warto mieć na względzie, że młody człowiek większość czasu spędza w pozycji leżącej. Tym samym podłoże, na którym się znajduje, musi odpowiadać potrzebom młodego organizmu.

Co wziąć pod uwagę wybierając materace dziecięce? – nowe czy używane?

Jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka

Odpowiednie materace dziecięce to te, które są nowe, bez wgnieceń i pofalowań. Istnieje duże ryzyko, że materace dziecięce z drugiej ręki nie zapewnią odpowiedniego podparcia kręgosłupa, co w przyszłości będzie warunkować nieprawidłowe przyjmowanie pozycji.

Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodków i niemowląt, ponieważ rzutuje na cały ich późniejszy rozwój fizyczny. Nieprawidłowo nabyte wzorce ruchowe, w momencie ich utrwalenia, będą wymagać korekty. Co więcej, używany materac może być siedliskiem bakterii i pleśni.

Jak dopasować twardość materacy dziecięcych?

Priorytetem wyboru materacy dziecięcych powinny być preferencje dziecka. Optymalne są materace średnio twarde lub średnio miękkie. Powinny być także gładkie. Dzięki temu, w leżeniu na plecach, kręgosłup dziecka jest równomiernie podparty, a w sytuacji, kiedy dziecko śpi na brzuchu, rozkłada się równomiernie.

Warto mieć na uwadze, że zbyt miękki materac powoduje, że ciało dziecka zapada się w nim. Z kolei zbyt twardy za mocno uciska tkanki.

Jakie cechy mają dobrze dobrane materace dziecięce?

Sprężystość to podstawa. Pozwala na dopasowanie się do naturalnych krzywizn ciała dziecka, aczkolwiek dobre jakościowo materace dziecięce wracają do swojego właściwego kształtu.

Istotna jest także przewiewność oraz stopień odprowadzania wilgoci. Warto więc zadbać o odpowiednią wentylację. Dzięki niej dziecko nie będzie się przegrzewać i nadmiernie pocić.

Duże znaczenie ma materiał, z którego materace dziecięce są wykonywane. Polecane są pianki termoelastyczne, pianki wysokoelastyczne oraz materace lateksowe. Są one wytrzymałe i sprężyste.

Nie zaleca się materacy z łusek gryki lub kokosa. Nie są one sprężyste, przez co nie zapewniają odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Dodatkowo, materiały naturalne w kontakcie z wilgocią, tworzą środowisko namnażania się patogenów, w tym pleśni.

Przy wyborze modeli materacy dziecięcych powinno zwrócić się uwagę na to, czym klejony był dany model. Część klejów jest źródłem szkodliwych lotnych substancji.

Dobre materace dziecięce problemem rodziców

Ze względu na mnogość wyboru, zakup odpowiedniego materaca dla dziecka może okazać się trudny. Z pewnością konieczne jest przemyślenie kilku ważnych aspektów, np. twardości, sprężystości lub rodzaju wykorzystanych materiałów.

Warto także zainwestować w nowy materac, wykonany z wysokiej jakości pianki, dbając o to, aby był on antyalergiczny. Tylko w ten sposób zapewni się swoim dzieciom komfortowy i zdrowy sen.

Warto przeczytać:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 362 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl