Co kupić do ogrodu, żeby dziecko się nie nudziło?

Ogród dla dzieci to miejsce błogiego odpoczynku i zabawy, nadchodzący okres letni skłania nas do nowych przemyśleń dotyczących zaprojektowania ogrodu tak, by dziecko nie nudziło się, a spędzało na świeżym powietrzu jak najwięcej czasu.

Nie ma dla dziecka nic lepszego niż ruch na świeżym powietrzu, należy więc naprawdę przyłożyć się do tego, co znajdzie się w ogrodzie, aby nasza pociecha nie nudziła się nawet przez sekundę, a przy tym była w 100% bezpieczna.

Z dzisiejszego poradnika dowiesz się jak urządzić ogród dla dzieci, pod lupę weźmiemy zabawki ogrodowe, piaskownicę oraz chuśtawkę – zapraszam do lektury!

Zabawki ogrodowe dla dzieci

jak-urzadzic-ogrod

Zabawki ogrodowe, które zamierzasz kupić, powinny być w 100% dostosowane do potrzeb oraz zamiłowań dziecka, warto więc przed zakupem zabawek ogrodowych „wybadać” co najbardziej leży w guście naszego dziecka.

Na szczęście wybór zabawek ogrodowych jest dość szeroki, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problem z zaaranżowaniem ogrodu. Producenci zabawek ogrodowych niemal prześcigają się w wymyślaniu sposobów na zabawę.

Jakie są najczęściej kupowane zabawki ogrodowe?

Trampolina – w ostatnich latach jest to jedna z najczęściej kupowanych zabawek ogrodowych. W zależności od wieku dziecka warto kupić mniejszą dmuchaną trampolinę lub większą gumową na sprężynach i stalowych nogach.

Basen ogrodowy – dzieci to miłośnicy wody, dlatego basen z pewnością im się spodoba. Powierzchnię basenu, a także jego głębokość także należy dobrać pod względem wieku dziecka.

Domek – domek dla dzieci jest świetną propozycją dla nieco starszych dzieci, domek można kupić drewniany bądź plastikowy, z pewnością wersje plastikowe są bogatsze kolorystycznie i składają się z większej ilości elementów, są też lżejsze i łatwiej je transportować.

Zjeżdżalnia – w sklepach internetowych można znaleźć zjeżdżalnię plastikową wytrzymującą ciężar do 35 kg, jak i wersję drewnianą, czy nawet metalową, która będzie niesamowicie trwała i wytrzymała i na której będą mogły się bawić także większe dzieci.

Piaskownica – kupując piaskownicę dla dziecka, pamiętaj, że warto postawić na piaskownicę posiadającą specjalną folię zabezpieczającą piach przed zabrudzeniami. Zabezpieczenie takie chroni też piasek przed odchodami zwierząt. Do każdej piaskownicy niezbędne będą różnego rodzaju zabawki takie jak: foremki, wiaderka grabki i łopatki.

Piaskownice dla dzieci

Mimo że wspominaliśmy już o piaskownicy, to z pewnością warto jej poświęcić nieco więcej uwagi. Piaskownice można spotkać na niemal każdym placu zabaw, piaskownice takie są na tyle duże, by pomieścić w środku liczną grupę bawiących się dzieci.

Podczas wyboru piaskownicy do domu, warto więc także zwrócić uwagę na jej wielkość, aby ograniczona powierzchnia piaskownicy nie stała się powodem kłótni dzieci, które odwiedziły nasze dziecko, by wspólnie się pobawić.

Dlaczego warto kupić dziecku piaskownicę? wpływ zabawy w piaskownicy na dziecko jest ogromny, piaskownica bowiem to nie tylko miejsce, w którym dziecko bawić się będzie z kolegami, ale to też miejsce, w którym nasza pociecha wyćwiczy zdolności manualne.

Formowanie i budowanie z piasku, kształtuje w dzieciach precyzyjność, dzieci zawsze lubią chwalić się pięknymi formami i budowlami przed rodzicami. Ponadto piaskownica dziecięca to całkiem bezpieczne dla dziecka miejsce, ponieważ jest to zamknięta przestrzeń, w której dziecko może spędzać czas, gdy rodzice muszą zająć się czymś innym.

Jaki model piaskownicy wybrać? wybrać możesz klasyczną drewnianą wersję lub jej plastikowy odpowiednik. Piaskownice drewniane i plastikowe mają swoje plusy i minusy, np. drewniana wersja piaskownicy często posiada ławeczkę, na której dzieci mogą spocząć. Minusem drewnianych piaskownic jest jednak ich trwałość, nawet jeśli piaskownica jest dobrze zaimpregnowana, jej żywotność jest ograniczona, bo zrobiona jest z drewna, którego warunki atmosferyczne (zwłaszcza deszcz) nie oszczędzają.

Warto też rozważyć zakup piaskownicy z dachem, który w upalne dni będzie chronić dziecko przed ostrymi promieniami słońca. Dziecko więc będzie mogło bawić się w takiej piaskownicy nawet w ciągu upalnego dnia.

Huśtawki ogrodowe

Skoro tyle mówiliśmy o zabawkach ogrodowych dla dzieci, to może warto też poświęcić trochę uwagi dorosłym? Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Wybierając huśtawkę ogrodową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalne obciążenie, jakie można ona udźwignąć. Im większe będzie obciążenie, tym więcej osób się na niej zmieści.

Na uwagę zasługuje też stabilność huśtawki, tutaj kluczową rolę będzie stanowić rozstaw nóg oraz możliwość zakotwienia nóżek w ziemi bądź betonie.

Niemniej ważny jest również materiał, z jakiego wykonano stelaż huśtawki, siedzisko i oparcie, tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii, jaką jest rodzaj oraz jakość połączeń. Ostatnia kluczowa cecha to rodzaj zawieszenia siedziska, może to być linka, łańcuch, sprężyna bądź tuleje.

Rodzaj zawieszenia jest niezmiernie ważny, bo decyduje o maksymalnym obciążeniu huśtawki, a także jakości bujania i jej awaryjności. Najlepiej mimo wszystko sprawdzają się metalowe łańcuchy, są trwałe i nie do zerwania.

Jakie jest maksymalne obciążenie huśtawek ogrodowych? dla przykładu huśtawki dla dzieci cechują się maksymalnym obciążeniem sięgającym zwykle do 70 kg, natomiast wersja dla dorosłych może udźwignąć nawet 300 kg. Stelaże są najczęściej wykonane z drewna lub metalu.

Jak dopasować rozmiar huśtawki? przede wszystkim pod uwagę weź wielkość ogrodu lub placu, na którym zamierzasz postawić huśtawkę. Jeśli wybierzesz zbyt dużą huśtawkę, będzie się ona rzucać w oczy i przykuwać wzrok, a nie o to chyba chodzi. Huśtawki kilkuosobowe zwykle mają szerokość od ok. 180 do 240 cm, a ich długość wynosi od 100 do 160 cm, natomiast wysokość sięga nawet do 250 cm.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl