Lokatorzy w Koninie wykupią swoje mieszkania

Lokatorzy bloków przy ul. Spółdzielców 31a i 48 upadłego TBS “Inwestor” w Koninie doczekali się szczęśliwego finału sprawy. Po kilkumiesięcznej batalii będą mogli wykupić swoje mieszkania. Jeśli wszystko pójdzie po myśli syndyka, procedury zakończą się z końcem roku.

Zdesperowani mieszkańcy walczyli o to od ośmiu miesięcy. W tym czasie zmienił się syndyk, który chciał sprzedać bloki. Lokatorzy dwa razy protestowali w sprawie mieszkań przed Sądem Rejonowym w Koninie, w którym odbywało się posiedzenie rady.

Na jednym z ostatnich posiedzeń rada wierzycieli wyraziła zgodę by lokale wykupił jeden z konińskich przedsiębiorców, który z kolei zobowiązał się, że wszyscy najemcy będą mogli wykupić zajmowane przez siebie mieszkania. Syndyk będzie wskazywał, komu oferent jako główny nabywca majątku TBS będzie mógł sprzedać lokale. Procedury administracyjne już się rozpoczęły. W tym czasie mieszkańcy będą mogli zwracać się o kredyty potrzebne na wykup.

– Pomyślne zakończenie całego procesu upadłościowego zależy od wielu okoliczności. Mam jednak nadzieję, że wszystko uda się sfinalizować do końca roku – mówi Jan Kuźniacki – syndyk masy upadłościowej TBS „Inwestor”.

Jednak decyzje rady wierzycieli musi jeszcze zatwierdzić sąd. Jeśli będzie zgoda sądu to w przyszłym tygodniu rozpocznie się procedura wydzielania mieszkań. Tym samym zakończy się trwający ponad cztery lata proces upadłości TBS “Inwestor”.

Aby zapobiec sytuacjom, jaka zdarzyła sie w Koninie Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową ustawą, która w razie upadłości towarzystwa da najemcom prawo do pierwszeństwa wykupu zajmowanych mieszkań. Czytaj:  Nowa ustawa o TBS – możliwy wykup na własność

Zobacz także:  Wykup mieszkania TBS – to już jest pewne