TBS na własność

Kieleckie TBS oddało do użytku trzy nowe budynki przy ul. Puscha w Kielcach. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mieszkania w nich docelowo staną się własnością lokatorów. Mało tego, TBS ma zamiar sprzedawać mieszkania wybudowane we wcześniejszych latach.

W trzech czterokondygnacyjnych blokach jest 146 mieszkań o różnej wielkości. Na etapie projektowania było największe zapotrzebowanie na kawalerki. Po rozpoczęciu naboru wniosków okazało się, że największe zainteresowanie jest jednak dużymi mieszkaniami. W takiej sytuacji TBS postanowił połączyć kilka najmniejszych lokali.
W każdym budynku znajduje się również 12 garaży. W pierwszej kolejności otrzymają je rodziny z osobami niepełnosprawnymi a pozostałe zostaną rozlosowane, gdyż jest ich mniej niż chętnych. Na terenie osiedla wybudowano duży plac zabaw wyłożony miękką nawierzchnią oraz wyznaczono teren pod boisko, które ma niebawem powstać. Między blokami posadzono sporo krzewów i drzew.

Koszt budowy osiedla wyniósł blisko 24 miliony złotych. Lokatorzy wpłacali połowę wartości mieszkania jeszcze w trakcie jego budowy, w całości lub w ratach. Na spłatę pozostałej części Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wzięło kredyt na trzydzieści lat. Spłacą go mieszkańcy ratami doliczonymi do czynszu. Po uregulowaniu ostatniej, najemcy staną się właścicielami mieszkań. Kieleckie TBS w planach ma już kolejne tego typu inwestycje.

Obecny przy przekazaniu kluczy do mieszkań Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaznaczył, że zasady, na jakich dotychczas funkcjonowały Towarzystwa Budownictwa Społecznego są dla niego nie do przyjęcia, ponieważ mieszkańcy spłacali kredyt w czynszu, ale nigdy nie stawali się właścicielami lokalu. Dlatego opracowano nowy system korzystny dla mieszkańców.

Miasto wkrótce przedstawi propozycję wykupu mieszkań na własność, również lokatorom pozostałych bloków KTBS wybudowanych w ubiegłych latach.Wystąpiliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego, który udzielał nam kredytu z pytaniem, czy możliwa jest wcześniejsza jednorazowa spłata pozostałych rat i czy to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Po wielu miesiącach oczekiwań dotarła do nas pozytywna odpowiedź. I możemy przedstawić naszą propozycję. Jeśli mieszkańcy zdecydują się spłacić pozostałą część kredytu to będą mogli wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach. Nie będzie to symboliczna złotówka, bo muszą jeszcze zapłacić za działkę, ale niewiele więcej – tłumaczy prezes Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Krzysztof Obratański.
Jeszcze we wrześniu każdy najemca otrzyma wyliczenie pozostałej do spłaty części kredytu. Będzie to od 1000 do 1200 złotych za metr kwadratowy mieszkania. Wysokość zależy od terminu budowy bloku i podpisania umowy kredytowej. Po spłaceniu kredytu czynsz będzie niższy o 5,5 zł za każdy metr mieszkania.

Przeczytaj również:
Mieszkanie z TBS czy na kredyt?

Rate this post

3 komentarze do TBS na własność

  1. Idealnie. Tylko dlaczego TBS nie wprowadza tego w innych miastach? Chcemy wykupić mieszkania, a nie utrzymywać rozpasioną administrację. Proszę o konkretne działania w tym zakresie
    Lokator TBS Białystok

Komentowanie jest wyłączone.