Remont łazienki – jak zrobić go dobrze i niedrogo?

Wykończenie mieszkania, a także jego remont najczęściej zaczyna się od łazienki. To pomieszczenie, którego brak generuje wiele problemów, jak chociażby z dostępem do wody czy toalety.

Remont łazienki jest jednak kosztochłonny, a wybierając tanie materiały, w ostatecznym rozrachunku możemy zapłacić więcej. Jak więc zrobić remont solidnie i niedrogo?

Remont łazienki krok po kroku

Pierwszy krok do stworzenia wygodnej, funkcjonalnej łazienki i zaplanowania kosztów, to jej plan. Możesz skorzystać z pomocy projektanta lub przygotować go samodzielnie. Kolejna decyzja, którą musisz podjąć, jest wybór między prysznicem a wanną.

Po tym najlepiej od razu zastanowić się – prysznic: z brodzikiem czy bezbrodzikowy, zamykany czy walk in, wanna: zwykła czy narożna, z prysznicem lub hydromasażem czy bez dodatkowych udogodnień, wysoka czy niska?

jak-zrobic-remont-lazienki

Potem przychodzi czas na resztę armatury – umywalkę i toaletę. Ta druga może być w formie zabudowanej lub wolnostojącej. Ponieważ są to produkty ceramiczne, nie warto na nich oszczędzać – tańsze umywalki czy toalety mogą szybko zachodzić osadem i kamieniem, a ich powłoka może obijać się nawet przy delikatnym użytkowaniu.

Kiedy masz już najważniejsze elementy, wiesz, jak będą rozmieszczone, czas wybrać kolor glazury i powierzchnię, na jakiej powinna zostać ułożona. Wcześniej glazurą wykładało się całe łazienki. Aktualnie płytki kładzie się tylko tam, gdzie ściany mogą mieć kontakt z wodą. Pozostałe powierzchnie można pomalować farbą łazienkową.

W łazience nie może też zabraknąć pojemnych szafek – na ręczniki, środki czystości i kosmetyki. Na etapie planowania zastanów się też, czy w łazience będzie pralka i suszarka, pralkosuszarka czy nie będzie żadnego z tych sprzętów. Jeśli mają się one znaleźć w nowym mieszkaniu lub w remontowanej łazience, w której wcześniej ich nie było, należy przygotować pod nie przyłącze zimnej wody.

Masz już najważniejsze elementy, więc możesz obliczyć, ile będzie kosztowało Cię położenie glazury i zamontowanie podstawowych elementów łazienki. Do podliczonego kosztorysu zwykle warto dodać ok. 15% zapasu, żeby – mówiąc kolokwialnie – nie przeliczyć się.

Detale przy remoncie łazienki

To, co stanowi o ostatecznym wyglądzie i pięknie wnętrza, to detale. W łazience są to m.in. dobrze dobrane elementy armatury, jak słuchawka prysznicowa, bateria łazienkowa, lustro, elementy oświetlenia, które dodatkowo rozświetlają wnętrze i dodatki – stojak na papier toaletowy, kosz na pranie, pojemnik na mydło.

Armatura powinna być w takim samym kolorze, jednocześnie powinien on komponować się z kolorystyką wnętrza – płytek i mebli. Oświetlenie powinno uwzględniać w szczególności miejsca, gdzie najbardziej jest potrzebne – przy lustrze i umywalce.

Wybierając baterię łazienkową, warto zastanowić się nad tym, czy ma ona mieć perlator wody – pozwala on zaoszczędzić na jej zużyciu, dzięki napowietrzaniu wody płynącej z kranu.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu, jak dokładnie powinna wyglądać Twoja wymarzona łazienka, warto zainspirować się stronami producentów i sklepów remontowo-budowlanych, którzy w swojej ofercie posiadają duży wybór różnego rodzaju baterii łazienkowych.

3/5 - (2 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl