Płyta fundamentowa – poznaj zalety

Od tego, jaki typ ogrzewania zainstalujemy we własnym domu, zależy bardzo wiele. Mowa tu zarówno o oszczędnościach, jak i łatwości obsługi.

Tym bardziej że okres jesienno-zimowy jest w Polsce bardzo długi, więc nie można zadowalać się półśrodkami, lecz wybierać sprawdzone i skuteczne rozwiązania.

Jednym z lepszych jest płyta fundamentowa – poznajmy jej zalety!

Płyta fundamentowa – co to takiego?

plyta-fundamentowa

Płyta fundamentowa (określana też jako fundament grzewczy) to bardzo trwała konstrukcja wykonana ze zbrojonego betonu, w którym zatopiony został system kanałów lub rurek, jaki zasilany jest przez odpowiednio dobraną jednostkę grzewczą.

Za cyrkulację odpowiada umieszczona w obiegu zamkniętym pompa lub wentylator. Tego rodzaju fundament wylewa się na podsypce żwirowej. Ważne, by wykonać warstwę ocieplenia układaną na podłożu, co zapobiegnie ucieczce ciepła do gruntu.

Jeśli zależy nam na czasie, to ucieszy nas to, że montaż fundamentu grzewczego przebiega zdecydowanie szybciej niż tradycyjnej wylewki. A mimo tego tempa nie ma ryzyka, że system będzie działać źle.

Nie ma takiej obawy – mamy pewność, że wszystkie pomieszczenia zostaną równomiernie ogrzane i to niezależnie od wysokości. Nie trzeba też myśleć o instalacji grzejników, co oszczędza mnóstwa pracy i kosztów.

Płyta fundamentowa – poznajmy jej najważniejsze zalety

Opisując płytę fundamentową, wspomnieliśmy już o jej najważniejszych zaletach, lecz poniżej rozwiniemy bardziej ten temat, wskazując na mocne strony tego rozwiązania.

  • To przede wszystkim ogromne oszczędności wynikające z szybko przeprowadzonych i nieskomplikowanych robót instalacyjnych. Oszczędności wynikają też z niskich kosztów eksploatacyjnych, gdyż płyty są tak wykonane, by w jak najwyższym stopniu uniknąć strat związanych z koniecznością przesyłania ciepła. Dzięki temu występuje mniejsze zapotrzebowanie cieplne.
  • Dom nagrzewa się równomiernie, we wszystkich pomieszczenia panuje optymalny rozkład temperatury. To możliwe również za sprawą odpowiedniej cyrkulacji powietrza w przekroju pionowym – od podłogi po sufit.
  • Co równie istotne, system jest bardzo uniwersalny, co oznacza, że można go zastosować na wszystkich kondygnacjach.

Jak widzimy, płyta fundamentowa to ogromne oszczędności i komfort cieplny. Poza tym, wybierając ten system, zyskujemy więcej miejsca, gdyż w pomieszczeniach nie musimy montować mało estetycznych grzejników.

Brak jest szczelin dylatacyjnych, ponieważ posadzka tworzy równą, zintegrowaną powierzchnię. Co ważne, system można połączyć z alternatywnymi źródłami energii typu pompa ciepła czy energia słoneczna, co jest nie tylko ekologiczne, ale i zapewnia ogromne oszczędności.

Przywołane w artykule zalety jasno pokazują, że płyta fundamentowa to rozwiązanie, w które warto zainwestować.

Warto przeczytać:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl