Plany budowy dużego osiedla TBS w Pszczynie

Wojciech Studzieński, prezes Pszczyńskiego TBS przedstawił koncepcję wybudowania nowego osiedla w Pszczynie. Według założeń do 2020 roku w siedmiu nowych budynkach znalazłoby się 208 mieszkań na wynajem.

Mieszkania, które chce budować TBS w Pszczynie, miałyby powierzchnię około 50 metrów kwadratowych. Inwestycja zlokalizowana jest w rejonie ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec.

PTBS nie chce się bawić w dewelopera, my chcemy budować mieszkania na wynajem w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Chcielibyśmy, żeby te mieszkania były dedykowane dla młodych małżeństw z dziećmi. Na parterach spokojnie mogłyby zamieszkać osoby starsze. – mówi prezes PTBS. – Szacunkowy koszt najmu oscylowałby w okolicy 10 złotych za metr kwadratowy. To o połowę mniej niż ceny na rynku komercyjnym – dodaje.

Według wstępnych obliczeń koszt budowy osiedla może wynieść nawet 25 milionów złotych. TBS liczy na finansowe wsparcie gminy oraz z nowego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

To bardzo ważny projekt w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Zrobimy wszystko, żeby zrealizować przedsięwzięcie. Nie ukrywam, że ważną będzie jednak kwestia finansowania inwestycji. Musimy sprawdzić ile środków zewnętrznych można uzyskać na podobne działania. Wybudowanie osiedla bloków mieszkaniowych może kosztować nawet 25 milionów złotych. Pozwoli to jednak wygenerować 200 nowych mieszkań. Bloki mają stać w bardzo dobrej lokalizacji, a co ważne, chętnych do zamieszkania w Pszczynie nie brakuje – komentuje Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie osiedla. W przyszłym roku z gotowym projektem Pszczyńskie TBS złoży wniosek o wsparcie kredytowe z rządowego programu. Sama budowa zajęłaby około 20 miesięcy i w 2020 roku do nowego osiedla mogliby wprowadzać się pierwsi lokatorzy.

Przeczytaj również: Co się bardziej opłaca – mieszkanie z TBS czy na kredyt?

Rate this post