Najemcy TBS stracą na wykupie mieszkań

Dziś sejmowa komisja infrastruktury zajmie się zasadami sprzedaży mieszkań wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. PO, która przygotowała projekt, ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tej kadencji, a formalna sprzedaż ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, prawie 90 tys. rodzin, które wynajmują dziś mieszkania czynszowe, będzie mogło wykupić je na własność.

Projekt zakłada, że mieszkania będą sprzedawane po cenie rynkowej pomniejszonej o zwaloryzowany wkład własny, czyli partycypację. Zwykle wynosiła ona 30 proc. wartości mieszkania. To oznacza, że najemca, który 5 lat temu podpisał umowę na wynajem mieszkania wartego 100 tys. zł i wpłacił 30 tys. zł partycypacji, dziś dostanie bonifikatę w wysokości 90 tys. zł. Taką kwotę będzie mógł odliczyć od ustalonej przez rzeczoznawcę ceny mieszkania. Biorąc pod uwagę, że jego lokal wart jest dziś na rynku 300 tys., zapłaci za niego mniej więcej 210 tys. zł.

Przyjęciu ustawy sprzeciwiają się samorządy. Oddawały grunty pod budowę TBS-ów i teraz nic z tego nie będą miały. „Nie” mówią także władze TBS-ów, bo nowa ustawa ograniczy ich dochody. Projekt krytykują także posłowie PiS i SLD, którzy uważają, że czynszówki powinny być sprzedawane ze znacznie większą bonifikatą, tak samo jak np. mieszkania komunalne czy spółdzielcze.

Pieniądze ze sprzedaży mieszkań mają pójść głównie na spłatę długu, które towarzystwa zaciągnęły na budowę z państwowego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Z wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w ciągu 5 lat państwo odzyska ok. 1,5 mld zł z 4,5 mld zł, które do tej pory wyłożyło na budowę mieszkań czynszowych.

Rate this post

2 komentarze do Najemcy TBS stracą na wykupie mieszkań

  1. „Dziś”, czyli kiedy? Nie jest podana data. Ktoś napisał tekst: „Dziś sejmowa komisja infrastruktury zajmie się zasadami sprzedaży mieszkań” „PO ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tej kadencji, a formalna sprzedaż ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku.” Którego roku? „W tej kadencji” to znaczy w której? Z wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury wynika, że państwo odzyska ok. 1,5 mld zł z 4,5 mld zł, które do tej pory wyłożyło na budowę mieszkań czynszowych. „Do tej pory” – nie jest podane o jaką porę chodzi.

Komentowanie jest wyłączone.