Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami

W Polsce z roku na rok rośnie odsetek młodych osób, które mimo ukończenia nauki i znalezienia pracy wciąż mieszkają w domu rodzinnym. Według danych Eurostatu, nawet 44 proc. młodych Polaków i 17 proc. małżeństw w wieku 25–34 lata nie zakłada własnego gospodarstwa domowego.

Eksperci są zgodni co do przyczyn takiego stanu rzeczy. Zdaniem dr Małgorzaty Sikorskiej, socjolog rodziny z Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkanie z rodzicami jest silnie uzależnione przede wszystkim od sytuacji gospodarczej. Jeśli ta nie ulegnie zmianie, niewykluczone, że liczba już nie takich młodych, mieszkających z rodzicami będzie rosła. Pomimo posiadania etatu, młodych nie stać po prostu na kupno lub wynajem mieszkania.

Zamieszkiwanie młodych małżeństw z rodzicami ma niemały wpływ na demografię kraju. Z badań wynika, że samodzielne mieszkanie jest ważnym elementem przy planowaniu pierwszego dziecka. Pojawia się ono wtedy, gdy młodzi mają bliską perspektywę uzyskania własnego dachu nad głową.

W rankingu samodzielności przegrywamy, z takimi krajami, jak Niemcy (17,3 proc.), Francja (11,5 proc) czy Czechy (33,2 proc.). Większy odsetek młodych obywateli mieszkających w rodzinnym domu ma natomiast Słowacja (57,1 proc), Bułgaria (50,5 proc) oraz Grecja (51,6 proc.).

Przeczytaj również:
Powrót TBS
Mieszkanie z TBS czy na kredyt?

Rate this post