Mieszkania TBS dla osób starszych i niepełnosprawnych

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ramach projektu „Rewitalizacja Razem” wybuduje mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Szczecinie.

Mieszkania dla seniorów powstaną w śródmieściu Szczecina, w kwartale 23 ograniczonym ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi i al. Wojska Polskiego. Będą nieduże – jedno- i dwupokojowe, łatwe do utrzymania i niedrogie w eksploatacji.

Szerokie drzwi we wszystkich pomieszczeniach, włączniki światła instalowane niżej niż standardowo, wygodne poręcze, antypoślizgowe posadzki, specjalna winda w budynku – to tylko niektóre z udogodnień projektowanych w mieszkaniach. Urządzenia techniczne, okna i drzwi będą przystosowane tak, by mogła je obsługiwać osoba na wózku inwalidzkim.

Społeczeństwo nam się starzeje, a osoby starsze nie zawsze czują się komfortowo w lokalach, które zajmują np. na wysokich piętrach, ze stromymi schodami, o zbyt dużym metrażu. Jednocześnie są ogromne trudności ze znalezieniem wygodnego mieszkania, bez barier architektonicznych, za rozsądną cenę – takich mieszkań na rynku nieruchomości jest bardzo mało. Staramy się choć w pewnym stopniu zapełnić tę lukę i zainspirować do podobnych działań deweloperów – mówi Grażyna Szotkowska prezes Szczecińskiego TBS.

Projekt nie sprowadza się jedynie do rozwiązań architektonicznych – przewiduje też inne udogodnienia dla seniorów. Na parterze kompleksu budynków, w którym zlokalizowane będą mieszkania, powstanie Ośrodek Wsparcia Dziennego – świetlica środowiskowa z ofertą kulturalną, w której będzie można spędzać ciekawie czas i spotykać się z sąsiadami. Będzie tam również punkt konsultacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Przewidywana jest również stała podstawowa opieka pielęgniarki i lekarza.

Podobne mieszkania posiada w swoich zasobach Stargardzkie i Poznańskie TBS.

Pierwsze lokale mają być oddane do użytku pod koniec 2014 r. Aktualnie trwają prace wyburzeniowe i remontowe w budynkach w kwartale 23. Mieszkania będą w dyspozycji Gminy Miasta Szczecin, a ich przydziałem zajmować się będzie Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Koniecznie sprawdź  Duże plany inwestycyjne TBS Wrocław

„Rewitalizacja Razem” to wspólne przedsięwzięcie Szczecińskiego TBS, Gminy Miasta Szczecin oraz wspólnot mieszkaniowych działających w regionie, mające na celu rewitalizację kwartału 23 w śródmieściu Szczecina. Inwestycje, których koszt całkowity szacowany jest na 23,3 mln zł zakończyć mają się do 2016 roku. Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w pierwszej połowie czerwca 2012 r. podpisało umowę o dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.