Mieszkania TBS dla osób starszych i niepełnosprawnych

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ramach projektu „Rewitalizacja Razem” wybuduje mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Szczecinie.

Mieszkania dla seniorów powstaną w śródmieściu Szczecina, w kwartale 23 ograniczonym ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi i al. Wojska Polskiego. Będą nieduże – jedno- i dwupokojowe, łatwe do utrzymania i niedrogie w eksploatacji.

Szerokie drzwi we wszystkich pomieszczeniach, włączniki światła instalowane niżej niż standardowo, wygodne poręcze, antypoślizgowe posadzki, specjalna winda w budynku – to tylko niektóre z udogodnień projektowanych w mieszkaniach. Urządzenia techniczne, okna i drzwi będą przystosowane tak, by mogła je obsługiwać osoba na wózku inwalidzkim.

Społeczeństwo nam się starzeje, a osoby starsze nie zawsze czują się komfortowo w lokalach, które zajmują np. na wysokich piętrach, ze stromymi schodami, o zbyt dużym metrażu. Jednocześnie są ogromne trudności ze znalezieniem wygodnego mieszkania, bez barier architektonicznych, za rozsądną cenę – takich mieszkań na rynku nieruchomości jest bardzo mało. Staramy się choć w pewnym stopniu zapełnić tę lukę i zainspirować do podobnych działań deweloperów – mówi Grażyna Szotkowska prezes Szczecińskiego TBS.

Projekt nie sprowadza się jedynie do rozwiązań architektonicznych – przewiduje też inne udogodnienia dla seniorów. Na parterze kompleksu budynków, w którym zlokalizowane będą mieszkania, powstanie Ośrodek Wsparcia Dziennego – świetlica środowiskowa z ofertą kulturalną, w której będzie można spędzać ciekawie czas i spotykać się z sąsiadami. Będzie tam również punkt konsultacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Przewidywana jest również stała podstawowa opieka pielęgniarki i lekarza.

Podobne mieszkania posiada w swoich zasobach Stargardzkie i Poznańskie TBS.

Pierwsze lokale mają być oddane do użytku pod koniec 2014 r. Aktualnie trwają prace wyburzeniowe i remontowe w budynkach w kwartale 23. Mieszkania będą w dyspozycji Gminy Miasta Szczecin, a ich przydziałem zajmować się będzie Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

„Rewitalizacja Razem” to wspólne przedsięwzięcie Szczecińskiego TBS, Gminy Miasta Szczecin oraz wspólnot mieszkaniowych działających w regionie, mające na celu rewitalizację kwartału 23 w śródmieściu Szczecina. Inwestycje, których koszt całkowity szacowany jest na 23,3 mln zł zakończyć mają się do 2016 roku. Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w pierwszej połowie czerwca 2012 r. podpisało umowę o dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Rate this post