KRS przeciw projektowi ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

To najgorsza ustawa w historii polskiej spółdzielczości – jej jedynym celem jest likwidacja spółdzielni – mówili w sobotę w Warszawie członkowie Krajowej Rady Spółdzielczej na Ogólnopolskim Forum Spółdzielczym. Przed gmachem PKiN, w którym odbywało się Forum, zebrali się jego przeciwnicy.

Przeciwnicy projektu (m.in. posłowie SLD, Krajowa Rada Spółdzielcza) argumentują, że proponowane zapisy doprowadzą do zlikwidowania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, nie dają m.in. możliwości wyboru, gdyż według nich – już pierwszy akt notarialny w budynku – decyduje o powstaniu wspólnoty mieszkaniowej.

Poparcie dla Forum i sprzeciw wobec projektu ustawy wyraził również inny gość, przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.
Spółdzielczość jest nie tylko mieszkaniowa. Jest rolnicza, inwalidów i wiele innych, które dobrze działają w naszym kraju. Ta ustawa powoduje, że zmiany, które nastąpią zaszkodzą ludziom, nie prezesom spółdzielni. (…) Stąd tak ważne jest, by obronić ruch spółdzielczy. Będziemy przeciwni tej ustawie, a jeśli koalicja ją przegłosuje, to będziemy szli do Trybunału – powiedział Napieralski.

Przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki zebrała się ok. 30. osobowa grupa przeciwników Forum. – Przyjechali ludzie z Jastrzębia, Grodziska, Płocka, Polic. Byłoby ich więcej, ale przeważyły względy finansowe – stwierdził wiceprezes Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców, Janusz Tarasiewicz.
Jego zdaniem, „potężna liczba osób popiera ich sprzeciw”. – Chcemy przede wszystkim zaprotestować, że to spotkanie, to Forum odbywa się za nasze pieniądze – powiedział Tarasiewicz.
Jak wyjaśnił, spółdzielnie dysponują specjalnym funduszem tzw. społeczno – wychowawczym pochodzącym z opłat od członków, dzięki któremu można było zorganizować warszawskie Forum.

Tarasiewicz odniósł się też do samego projektu ustawy, który jest obecnie procedowany w Sejmie. Jego zdaniem, wymaga on co prawda dopracowania, ale – jak powiedział – chodzi jedynie o zmiany kosmetyczne, nie merytoryczne.

Przeczytaj także:

Koniec spółdzielni mieszkaniowych?
Przedwyborcze „wędkarstwo” czy prawdziwe tornado w spółdzielniach mieszkaniowych?

Rate this post