Katowickie TBS znów będzie budować

Po prawie trzyletniej przerwie TBS Katowice zabiera się za kolejną inwestycję. W latach 2014-2017 wybudowane zostaną cztery budynki wielorodzinne, a w nich ponad 200 mieszkań na wynajem.

Nowa inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Sławka w katowickiej dzielnicy Załęże. W każdym z budynków będzie 55 mieszkań, z czego 41 lokali to mieszkania dwupokojowe, pozostałe zaprojektowano jako jedno i trzypokojowe. TBS zadba również o niezbędną infrastrukturę w obszarze osiedla – powstanie dwukondygnacyjny parking wielostanowiskowy na 220 miejsc postojowych, droga wewnętrzna, chodniki, miejsca postojowe w zatokach parkingowych, zieleń i 2 place zabaw.

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest drugim TBS-em w kraju, który właśnie zakończył negocjacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i podpisał umowę na obsługę i emisję obligacji. Uzyskane w ten sposób środki finansowe stanowić będą ok. 1/3 kosztów budowy. Pozostała część to środki własne TBS i partycypacja wnoszona przez przyszłych najemców mieszkań. Osoby zainteresowane wynajmem lokalu o powierzchni 50 m2 będą zobowiązane do wpłaty, przed zasiedleniem lokalu partycypacji zwrotnej w wysokości ok. 47 tys. zł.

W ocenie Krzysztofa Mikuły, wiceprezesa TBS Katowice finansowanie budowy mieszkań czynszowych w formie emisji obligacji jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż dostępne na rynku inwestycyjne kredyty komercyjne. Dodatkowo, zgodnie z zawartą umową, BGK odpowiada za organizację i obsługę emisji obligacji, w tym przede wszystkim gwarantuje nabycie ich na rachunek własny lub inwestora, tak więc jest również rozwiązaniem bezpiecznym dla TBS.

Budowa ma przebiegać etapami do 2017 roku. Oddanie do użytkowania pierwszego z budynków powinno nastąpić już we wrześniu przyszłego roku.

Mieszkania TBS Katowice
Wizualizacja osiedla przy ul. Sławka w Katowicach

Przeczytaj również:

Mieszkania TBS za obligacje

Katowice – mieszkania z TBS dla studentów

Rate this post