Dopłaty do czynszu również w TBS?

This topic contains 4 odpowiedzi, has 2 głosy, and was last updated by  abc 4 years, 11 months temu.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #22021

  takaTam

  Minister rozwoju Jerzy Kwieciński oznajmił, że dopłaty do czynszów będą realizowane nie tylko dla mieszkań z programu Mieszkanie Plus ale i także do mieszkań budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Celem dopłat jest uzdrowienie rynku mieszkaniowego i aby budowało się coraz więcej mieszkań. Moje pytanie brzmi: czy dopłaty do czynszu będą także należały się mieszkańcom TBS-ów? z tego co wyczytałam, to o dopłaty do czynszu będą mogły starać się gospodarstwa domowe, których średni miesięczny dochód, nie przekroczy 60% przeciętnego wynagrodzenia które publikuje GUS.

  Jeśli będą dwie osoby w gospodarstwie domowym, to limit 60% zwiększany będzie o kolejne 30% czyli jeśli jest Was dwoje, to będzie to 90%, jeśli jest Was troje w gospodarstwie domowym, to znów limit będzie powiększony o 30% i wyniesie 120% itd.

  Wysokość dopłaty do czynszu, uzależniona będzie o wielkości mieszkania oraz od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie. Im większe będzie gospodarstwo rodzinne, tym większe dopłaty będzie można uzyskać.

  Dopłata do czynszu ma być przyznawana na 9 lat, nie wiem dlaczego akurat 9 a nie 10 lat?! Weryfikacja najemców będzie przeprowadzana co 3 lata a same opłaty będą maleć nieznacznie, co 3 lata również.

  Pierwsze dopłaty do czynszu mają ruszyć w 2019 roku i rząd przeznaczył na nie 400 mln zł, w 2020 roku aż 800 mln zł, w 2021 roku 1,2 mld zł, w 2022 1,6 mld zł a od 2023 roku, co roku będzie na dopłaty do czynszu aż 2 mld zł.

  Co o tym myślicie? czy będziecie starać się o dopłaty do czynszu w TBS?

  #22032

  Barbara T.

  A jak można będzie aplikować o dopłatę do czynszu? trzeba będzie się skontaktować z Towarzystwem w którym wynajmujemy mieszkanie czy gdzieś indziej?

  Pozdrawiam
  B.T.

  #22048

  Redakcja
  Keymaster

  Napisaliśmy artykuł na temat dopłat do czynszu, zapraszamy do lektury:

  Dopłaty do czynszu – jakie PROGI – wymagania i WARUNKI [sprawdź] czy Ci się należy!?

  #22075

  dixi

  Dopłaty będą tylko do czynszu, czy też do dodatkowych opłat, które niezgodnie z prawem mnozą tbsy, np. za konserwację domofonu, anteny, światło na klatce itp?
  Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8a ustawy o ochronie praw lokatorów są to wydatki obciążające wynajmującego, ale tbsy i tak pobierają je bezprawnie od najemców – oprócz czynszu i opłat za media (świadczenia niezależne od wynajmującego).
  Tajemnicą poliszynela jest, że robią to w celu obejścia przepisu art. 28 ust. 2 ustawy o neiktórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, mówiącego, że czynsz może wynosić max. 4% wartości odtworzeniowej lokalu. I wiadomo, że żadna instytucja na to nie reaguje, bo nikt – nawet minister ds budownictwa – nie ma uprawnień kontrolnych i nadzorczych wobec tbsów.
  Ale za to państwowa kasa napłynie do nich szerokim strumieniem 🙂

  #25010

  abc

  myślę, że dlatego sensowne jest zakładanie stowarzyszeń, które na bieżąco troszczą się o takie sprawy

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.