Co wpływa na zdolność kredytową?

This topic contains 9 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  On39 5 years, 10 months temu.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #21292

  Olgierd

  Zwracam się z prośbą o wskazówki co wpływa na zdolność kredytową oprócz tych czynników które już znam, a są to: zarobki (to oczywiste), ilość osób w gospodarstwie, rodzaj umowy jeśli chodzi o zatrudnienie, nasze wszystkie zobowiązania jak np. karta kredytowa, limit na koncie itp. Ponoć każdy bank, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu i jego wysokości liczy i kalkuluje to wszystko na swój sposób. Czy macie jakieś wskazówki co jeszcze banki biorą pod uwagę obliczając zdolność kredytową? czy są jakieś „triki” żeby zwiększyć tą zdolność?

  Pracujemy we dwoje z partnerką, oboje mamy umowę o pracę, każde z nas ma kartę kredytową, partnerka na 3.000 zł na 10.000 zł (chcieli dać więcej ale podziękowałem). Na utrzymaniu mamy tylko siebie a zarabiamy razem około 5.000 netto.

  Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie? czy mamy szansę go dostać? mieszkamy w 100 tysięcznej miejscowości i mieszkania o powierzchni 60-70 mkw. chodzą na wtórnym rynku po około 180-200.000 zł.

  Jak jeszcze mogę zwiększyć zdolność kredytową? mamy też oszczędności na kilkadziesiąt tys. zł. Więc na wkład własny jak znalazł. Do odzyskania mamy także (gdy się wyprowadzimy) kwotę partycypacji w lokalu w którym obecnie zamieszkujemy. Więc trochę kasy się jeszcze uzbiera.

  Jesteśmy bardzo zdeterminowani by wyprowadzić się z TBSu. Dlatego muszę zabrać się za nasze finanse czym prędzej!

  Pozdrawiam
  TBSiaki 🙂

  #21298

  nat87

  Po pierwsze powinniście mieć spłacone wszystkie kredyty, karty kredytowe, linie debetowe itd i mieć je pozamykane, wtedy na pewno zwiększy się Wasza zdolność kredytowa.

  #21299

  Olgierd

  Dzięki Nat87, ale my nie używamy naszych kart kredytowych, dlaczego zdolność kredytowa na tym cierpi? czy na pewno tak jest?

  #21314

  gość

  Nawet jeśli macie te karty kredytowe nie obciążone, to i tak pomniejszają one Waszą zdolność kredytową. Dlatego, że w każdym momencie nawet po otrzymaniu kredytu na dom czy mieszkanie, macie te śroski z kart kredytowych dostępne w każdej chwili.

  Jeśli zastanawiacie się co zrobić aby zwiększyć zdolność kredytową, to właśnie pozamykajcie karty 🙂

  #21336

  hania

  Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową? Na pewno wiek wasz. Bo kredyty na dom udzielane są z tego co wiem na 25 lat, a jak macie we dwoje już trochę lat na karoku to bank może odmówić kredytowania na 30 lat i np. da wam kredyt na maksymalny czas jako powiedzmy 20 lat? Itd.

  Nie wiem czy np. historia kredytowa ma tu jakieś znaczenie? Ktoś podpowie?

  #21346

  ucziwy obywatel

  Oczywiście że scoring w BIK ma znaczenie na zdolność kredytową… bank jeśli masz słaby profil w BIK może albo odrzucić udzielenie kredytu albo podwyższyć mocna marżę na kredycie jeśli wydasz się bankowi dość ryzykownym kredytobiorcą. Warto zawsze przed aplikowaniem o kredyt hipoteczny sprawdzić sobie punktację w BIK i w razie czego naprawić ją zanim złożymy wniosek o kredyt.

  Nie można też składać wielu wniosków o kredyt w różnych bankach bo to kosztuje nas punkty ujemne w BIKu. Każde zapytanie o kredyt to podobno koszt 17 punktów. Dlatego należy składać wnioski o kredyt w bankach w których mamy szansę na kredyt a nie ślepo rozsyłać wnioski kredytowe…

  #21359

  Pająkowa

  Jeśli będziecie mieć słabe dochody to nie nadrobicie niczym brakujących miesięcznych wpływów z wypłaty. Dochody wpływają na zdolność kredytową najbardziej i od tego trzeba zacząć aby je zwiększać…

  Poza tym jeśli wydłużysz okres kredytowania zakupu domu czy mieszkania, to Twoja zdolność kredytowa zwiększy się. Im dłuższy okres kredytowania tym wyższa zdolność kredytowa.

  Można też przy wyborze kredytu wybrać raty równe. Ponieważ równe raty kapitałowo-odsetkowe oznaczają wyższe koszty kredytu, ale wypadają dużo korzystniej przy określeniu zdolności kredytowej.

  Co wpływa na zdolność kredytową? wkład własny! Im więcej macie gotówki tym większa zdolność kredytowa. Warto oszczędzać na takie cele. Dobrze mieć minimum 20% kwoty kredytu o który się staracie.

  Pozdrawiam

  #21360

  1234

  Dzięki Wam! wiem już mniej więcej jak poprawić swoją zdolność kredytową. Muszę chyba poprawić swoją historię kredytową w BIK, miałem zaległości na karcie kredytowej o której zapomniałem na śmierć. Hej.

  #21362

  eRzecznik BIK
  #21365

  On39

  Zawsze aby zwiększyć zdolność kredytową, możesz wziąć do kredytu kogoś z rodziny, mamę, tatę, siostrę czy wuja (jeśli się zgodzą). Wtedy automatycznie „dosztukowana” osoba z dochodami zwiększy zdolność. Dla banku to będzie dodatkowe zabezpieczenie więc i sam kredyt powinien być tańszy.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.