Zastosowanie i zalety blachy trapezowej

Blacha trapezowa to często stosowane pokrycie dachowe. Wyróżnia się prostym montażem, estetycznym wyglądem i atrakcyjną ceną. Materiał ten utrzymuje się w dobrej kondycji przynajmniej przez 25 lat.

Zalety blachy trapezowej

Blacha jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych, podobnie jak znana i lubiana dachówka. Blacha trapezowa ma naprawdę sporo zalet, o czym przekonać się mogą właściciele domów jednorodzinnych i innych budynków z takim pokryciem dachowym.

Warto zaznaczyć, że ten materiał jest ekonomiczny i trwały. Zgodnie z przewidywaniami większości producentów blacha trapezowa jest w stanie wytrzymać ok. 25 lat w niezmienionym stanie.

blacha-trapezowa

Droższe blachy z warstwą poliuretanową mogą bardzo dobrze wyglądać i funkcjonować przez nawet 40–50 lat. To rzeczywiście długi okres, chociaż nieco krótszy niż w przypadku dachówki. Blacha trapezowa jest bardzo ekonomiczna pod względem kosztów jej zakupu, ułożenia i pomalowania.

Najbardziej opłacalne jest układanie tego materiału na dużych powierzchniach dachowych. Do najważniejszych zalet blachy trapezowej można zaliczyć:

  • trwałość i wytrzymałość;
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne;
  • jest materiałem niekorodującym;
  • niewygórowane ceny;
  • szybki i niedrogi montaż;
  • lekkość – dzięki temu blachę trapezową można stosować na takich konstrukcjach, których nie wolno obciążać dachówkami ceramicznymi lub cementowymi;
  • zapewnia właściwą ochronę dachu przez długie lata.

Najlepiej wybrać blachy ocynkowane i pokryte powłoką ochronną. Warto tu jednak zaznaczyć, że blacha trapezowa ma także pewne wady. Problemem może być hałas, jaki powstaje w momencie, gdy na blachę spadają krople deszczu.

Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy poddasze jest użytkowe i mieści się na nim sypialnia. Takie głośne dźwięki mogą uniemożliwić spokojny sen. Kiepska akustyka może jednak zostać wyeliminowana dzięki zastosowaniu solidnej izolacji z wełny mineralnej.

Zastosowanie blachy trapezowej

Rozróżniamy dwa rodzaje blachy trapezowej – konstrukcyjną i osłonową. Pierwszy z wymienionych rodzajów, czyli blacha konstrukcyjna, to element układu pokrycia dachowego, który sprawdza się w budownictwie przemysłowym i kubaturowym. Blacha osłonowa z kolei stosowana jest jako warstwa zewnętrzna pokrycia dachowego w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, a także pokrycia ściennego w budownictwie przemysłowym oraz kubaturowym.

Oba te rodzaje można znaleźć w ofercie firmy Balex. Blacha trapezowa jest wykorzystywana w halach produkcyjnych i magazynowych, obiektach przemysłowych i sportowych, jak również budynkach mieszkalnych (zarówno domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych) jako element pokrycia dachowego. Dodatkowo blachę trapezową można zastosować w przypadku garaży wolnostojących, przystanków, a także śmietników oraz wiat rowerowych.

Warto przeczytać: Jak usunąć mech z dachu blaszanego, dachówki betonowej, bitumicznej, i papy

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl