Zasady pielęgnacji ogrodu na wiosnę

Wiosna to szczególna pora roku dla każdego ogrodnika. Wówczas wykonuje się szereg prac porządkowych, a także pielęgnacyjnych, które przekładają się na jakość upraw roślin oraz kwiatów.

Wiosenne prace wymagają nie tylko wysiłku fizycznego, lecz także zastosowania odpowiedniego sprzętu i narzędzi ogrodniczych. Dzięki temu uzyskuje się wysoką efektywność pracy, a jednocześnie piękny ogród.

Najważniejsze zadania w ogrodzie wiosną

Wzrost temperatury powietrza skutecznie pobudza rośliny do wegetacji, co z kolei powoduje konieczność rozpoczęcia pierwszych prac wiosennych. Ogród po okresie zimowym wymaga także gruntownego posprzątania oraz przygotowania odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju roślin. Warto pierwsze prace podejmować już w marcu.

Zasady pielęgnacji ogrodu na wiosnę
Zasady pielęgnacji ogrodu na wiosnę

Jest to miesiąc, w którym zazwyczaj rośliny rozpoczynają swoją wegetację. Nadal mogą pojawiać się niższe temperatury powietrza czy też przymrozki, jednakże nie powinno te odstraszać żadnego ogrodnika do rozpoczęcia prac. Warto przy pomocy grabi, miotły, sekatora oraz szpadla wykonać pierwsze wiosenne porządki, które nie tylko umożliwiają roślinom doskonały wzrost, lecz także poprawiają estetykę całego ogrodu.

Tym samym w pierwszej kolejności należy starannie wygrabić wszystkie zaległe liście, ale także patyki, suchą trawę, martwe części roślin, lecz również zwierzęce odchody. Usunięcie odpadów organicznych po zimie jest niezbędne, aby dzięki temu ograniczyć rozwój bakterii i grzybów, a także zapewnić roślinom możliwość wzrostu. Niezwykle starannie należy wygrabić także trawnik.

Co więcej precyzyjne grabienie sprawia, że z powierzchni trawnika usuwane są nie tylko zanieczyszczenia w postaci liści czy też martwię i trawy, lecz również wyrównuje się jego powierzchnię. Jest to kluczowe zwłaszcza, kiedy na trawniku pojawiają się kretowiska lub też inne nierówności. Dodatkowo wybierając grabie o ostrych końcach, można skutecznie napowietrzać trawnik, a także poprawiać jego strukturę wodną.

Natomiast jeśli trawa jest w stosunkowo dobrej kondycji i rozpoczęła już silny wzrost warto wykonać jej pierwsze cięcie regeneracyjne. Dobra kosa spalinowa przyda się z kolei podczas usuwania trawy z miejsc trudnodostępnych dla tradycyjnej kosiarki spalinowej.

Należy jednak pamiętać, aby przed eksploatacją kosy spalinowej, jak i innych narzędzi ogrodowych dokonać ich przeglądu oraz wymiany między innymi oleju i filtrów. W przypadku występowania zanieczyszczeń na przykład wewnątrz kosiarki należy otworzyć jej klapę kluczem nasadowym, aby następnie dokonać stosownego czyszczenia.

Porządkowanie tarasów i ścieżek

Poza grządkami oraz trawnikiem i należy zapominać jednak o chodnikach, tarasach, ścieżkach kamiennych czy innych elementach architektury ogrodowej, które po okresie zimowym wymagają czyszczenia. Należy zadbać również o to, aby strzelić znajdujący się między płytkami lub też kamieniami były oczyszczone.

Dodatkowo można zastosować środek chwastobójczy.

Co więcej, zgrabione liście oraz inne resztki martwych roślin należy wrzucić na kompost lub zutylizować. Nie można natomiast dopuszczać się ich palenia, gdyż nie jest to zgodne z przepisami prawa. Znacznie lepiej jest wykorzystać tego typu odpady organiczne do przygotowania wysokiej jakości kompostu.

Cięcie drzew i krzewów

Na to także okres, którym nie należy zapominać o przycięciu drzew oraz krzewów ozdobnych w celu nadania im odpowiedniej wielkości, kształtu. Dodatkowo cięcie regeneracyjne pozwala na usunięcie starych gałęzi, aby dzięki temu umożliwić silny wzrost całej rośliny. Wszystkie gałązki oraz resztki roślin pozostały po przycinaniu należy złożyć na kompoście.

Warto przeczytać: Umowa sprzedaży działki ROD WZÓR

O Redakcja 323 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl