Wykup mieszkań spółdzielczych może być droższy

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o działalności spółdzielni mieszkaniowych, który zakłada m.in. niekorzystną dla lokatorów zmianę zasad finansowych przekształcania spółdzielczych mieszkań lokatorskich we własnościowe bądź w prawo odrębnej własności.

Autorami projektu ustawy są spółdzielnie mieszkaniowe zrzeszone w związkach rewizyjnych. Działaczom udało się zebrać pod obywatelskim projektem 379 tys. podpisów.

Związki rewizyjne chcą powrotu do zasad wykupu mieszkań lokatorskich sprzed kilku lat. Proponują więc, by spółdzielcy spłacali dług czynszowy i kredytowy ciążący na lokalu (łącznie z kwotą umorzenia). Ponadto mieliby wpłacać różnicę między wartością rynkową tego lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego (lub jego części). Jeżeli natomiast spółdzielnia mieszkaniowa korzystała z pomocy publicznej, to wtedy wspomniana różnica byłaby pomniejszana o połowę.

Projekt proponuje także powrót do ustanawiania własnościowych praw do lokali. W tej chwili można to zrobić, ale tylko w wypadku, gdy mieszkanie lokatorskie znajduje się w budynku stojącym na gruncie, do którego spółdzielnia nie ma prawa własności ani użytkowania wieczystego.
Autorzy projektu chcą natomiast, by można było budować nowe mieszkania własnościowe a także przekształcać lokatorskie bez względu na to, czy spółdzielni przysługuje tytuł prawny do gruntu na którym stoi budynek.

Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców skrytykował projekt i nawoływał, by się pod nim nie podpisywać, kiedy zarządy spółdzielni zbierały podpisy.

Przeczytaj także: Wykup mieszkania TBS – to już jest pewne

Rate this post