Program „Własne M” w Zduńskiej Woli

Niewystarczająca ilość mieszkań socjalnych, długie listy oczekujących na lokale komunalne i socjalne, zły stan techniczny wielu budynków, a także zbyt wysokie ceny mieszkań na wolnym rynku to jedne z ważniejszych problemów mieszkaniowych w Zduńskiej Woli. Na początku lipca odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, którzy zaprezentowali możliwość rozwiązania części kłopotów mieszkaniowych za pomocą powołanej przez Instytut spółki – Polskiej Agencji Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Zaprezentowany model zniwelowania problemu, polegający na budownictwie z dojściem do własności wynajmowanych mieszkań zainteresował władze miasta. – To jest bardzo świeży pomysł. Jest to takie wejście w segment niszowy w tej chwili, czyli nie dla tych najbogatszych, nie dla tych najbiedniejszych, ale tych średnich, którzy mają pieniądze, ale nie stać ich na własne mieszkanie, a są za bogaci na mieszkanie komunalne.

Poszliśmy w tym kierunku, jesteśmy zainteresowani ofertą, ale chcemy temat skonsultować z mieszkańcami, by za pomocą odpowiednich ankiet właściwie określić poziom zapotrzebowania na te mieszkania – mówi Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezydent Zduńskiej Woli i dodaje: – Dopiero analiza wykaże czy są osoby zainteresowane taką formą finansowania i zakupu mieszkań. Jeśli będą, Miasto będzie myślało nad formą przekazania aportem działki, która umożliwiłaby budowę takich mieszkań.

W zamian za przekazanie gruntu Zduńska Wola miałaby udziały w spółce, a mieszkańcy potencjalnego budynku mogliby stopniowo w opłatach czynszowych wykupywać mieszkania na własność.
Wspomniane ankiety są jednym z elementów Studium Opłacalności Przedsięwzięcia i będą rozpowszechniane w mieście wraz z początkiem września, m.in., za pośrednictwem strony internetowej www.zduńskawola.pl. Wyniki studium będą znane pod koniec roku, wówczas prawdopodobnie okaże się czy w Zduńskiej Woli w przyszłości powstaną tego typu mieszkania.

Rate this post