W Łodzi lokatorzy wykupią mieszkania TBS na własność

Ministerstwo Infrastruktury pracuje aktualnie nad programem budowy mieszkań na wynajem i możliwością ich późniejszego wykupu. Tymczasem takie rozwiązanie funkcjonuje już od ponad roku w TBS Zgierz. Mieszkańcy nie wpłacają partycypacji tylko wykupują udziały w spółce. Po 15 latach będą mogli stać się właścicielami mieszkania.

Udziałowcami spółki są gminy: Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Głowno, Ozorków, Koluszki i Żychlin, oraz przeszło 700 mieszkańców. Udziały w przypadku inwestycji w łódzkim Olechowie kosztują ok. 2 tys. zł za m kw. lokalu.
Przez następne 15 lat lokator będzie płacił czynsz – obecnie 9,2 zł za m kw. Kwota ta zawiera kilkunastoprocentowy zysk, który posłuży do finansowania kolejnych budynków.

Zgierski TBS nie wspomagał się preferencyjnym kredytem z Banku Gospodarstwa Krajowego, więc wybudowane mieszkania może sprzedać lokatorom. Ci mogą mieć możliwość wykupu po 15 latach, dopłacając wtedy 30 procent wartości odtworzeniowej mieszkania (kosztów budowy).

Jak zapewniają władze zgierskiego TBS-u, lokator w każdym momencie może sprzedać udziały w spółce, komukolwiek zechce i w efekcie przekazać prawo do mieszkania. TBS-u nie interesuje, za ile taki udział zostanie sprzedany ani czy nowy najemca-udziałowiec ma inne nieruchomości w tym mieście.

Rate this post

1 Komentarz do W Łodzi lokatorzy wykupią mieszkania TBS na własność

  1. W ostatnim czasie zainteresowały mnie mieszkania z rynku pierwotnego znalazłam bardzo ciekawe oferty na mieszkanialodz.pl na stronie znajdują się zarówno inwestycje mieszkaniowe jak i domy na sprzedaż lokalizacja to Łódź Górna.

Komentowanie jest wyłączone.