Trudna sytuacja lokatorów Świętokrzyskiego TBS

Lokatorzy bloków przy ul. Chęcińskiej w Kielcach upadłego przed kilkoma laty Świętokrzyskiego TBS nadal żyją w niepewności o swoje miejsce zamieszkania. Syndyk chce sprzedać budynki spółce z Konina.

O sytuacji w Świętokrzyskim TBS pisaliśmy w artykule – Reanimacja Świętokrzyskiego TBS.
W blokach mieszka 128 rodzin. Po informacji, że syndyk masy upadłościowej chce sprzedać budynki nieznanemu inwestorowi na balkonach mieszkańcy wywiesili transparenty z apelem o pomoc.

Wątpliwości miały zostać wyjaśnione podczas spotkania mieszkańców z syndykiem i potencjalnym inwestorem. Grupa kapitałowa SDR z Konina, której oferta kupna za 12,2 mln zł upadłego Świętokrzyskiego TBS-u została przyjęta przez radę wierzycieli, przedstawiła lokatorom swoje warunki: sprzedaż mieszkań po 2837 złotych za metr mieszkania i tydzień na wpłatę zaliczki w wysokości 5 tysięcy złotych. Oferta nie spodobała się mieszkańcom, ich zdaniem cena jest za wysoka, nie uwzględnia wkładu i opłat, jakie ponieśli w czynszu przez okres dziesięciu lat.

Władze SDR-u zapewniają, że umowa przedwstępna kupna, jaką podpiszą do końca lipca po wpłaceniu 20 proc. kwoty za mieszkanie, umożliwi im wzięcie kredytu bankowego. Lokatorzy odpowiadają, że duża liczba rodzin ze względu na wiek nie posiada zdolności kredytowej, pozwalającej na zaciągnięcie tak dużych kredytów.

Lokatorzy mają czas do 6 lipca na przyjęcie oferty. Po tym czasie cena mieszkań ma wzrosnąć.

Rate this post