TBS Kalisz – prezesowi postawiono zarzuty!

Były prezes TBS Kalisz otrzymał zarzuty od Prokuratury Okręgowej w Sieradzu. Jacek Q. Były już prezes dopełnił się przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków w wyniku czego TBS Kalisz stracił 562 tys zł!

Zarzut także otrzymał prezes firmy budowlanej z którą to KTBS podpisał umowę. Niejaki Wojciech W. podejrzany jest o wyłudzenie z Kaliskiego TBS-u znacznej ilości pieniędzy na prace budowlane poprzez poświadczenie nieprawdy.

Prokuratura Okręgowa w Sieradzu prowadzi śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. od czerwca 2012 r. do kwietnia 2015 r.

Sprawa dotyczy realizacji umowy o roboty budowlane zawartej przez KTBS z Przedsiębiorstwem Budowlano Usługowo Remontowym „Murbet” Sp. z o.o. na budowę 90 mieszkań w dwóch budynkach wielorodzinnych w Kaliszu.

tbs-kalisz-wyludzenie-pieniedzy

„Śledztwo obejmuje łącznie 2 zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez reprezentujących TBS Sp. z o.o. i firmę „Murbet”. Status podejrzanych mają 2 osoby: Jacek Q. i Wojciech W. , którym prokurator postawił zarzuty. Ale śledztwo trwa, bowiem w zawiadomieniu występują jeszcze inne osoby” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Sieradzu Jolanta Szkilnik.

Jackowi Q. grozi do 10 lat więzienia, a Wojciechowi W. – do 5 lat.

Celowo sunięty wpis z umowy…

Zdaniem Andrzeja Górskiego, obecnego prezesa KTBS, już miesiąc po podpisaniu umowy było wiadomo, że wykonawca nie zbuduje bloków. „Na wniosek firmy budowlanej Jacek Q. usunął z umowy zapis, z którego wynikało, że KTBS ma prawo odstąpienia od umowy, gdy zostanie wydany nakaz zajęcia majątku wykonawcy. Miesiąc po podpisaniu umowy do KTBS wpłynęło kilkadziesiąt zajęć komorniczych. Brak zapisu uniemożliwił wypowiedzenie zawartej umowy w chwili, gdy wiadomo już było, że sytuacja finansowa firmy uniemożliwi realizację inwestycji” – uważa prezes.

Firmy klony i wyłudzenie pieniędzy

Zdaniem Górskiego, kolejna nieprawidłowość, to wydane przez Jacka Q. pozwolenie na wprowadzenie przez firmę budowlaną podwykonawców, choć zabraniała tego umowa. KTBS uruchomił „rachunek zastrzeżony”, z którego płacił pieniądze podwykonawcom – firmom „klonom”, utworzonym przez głównego wykonawcę. W efekcie tych transakcji spółka zapłaciła łącznie 2 mln złotych więcej od kwoty uzyskanej w przetargu. Proceder polegał na podwójnym, a nawet potrójnym płaceniu za te same prace na rzecz wykonawcy oraz podwykonawców” – wyjaśnił Górski.

Według prezesa, „straty spółki należy szacować łącznie na 9 mln zł. Inwestycja miała kosztować 12 mln zł, a ostatecznie kosztowała 21 mln zł. Pieniądze pochodziły z kredytu, który spłacają nie tylko lokatorzy bloków, ale wszyscy kaliszanie” – powiedział Andrzej Górski.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

7 komentarzy do TBS Kalisz – prezesowi postawiono zarzuty!

  1. Jacek Q. , stary kombinator . Powinien w „pierdlu” ciężko pracować , a nie leżeć i czekać na warunkowe !!! Doczekał się wreszcie srawiedliwości.

Komentowanie jest wyłączone.