Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego pracuje nad nowym programem „Absolwent” skierowanym do młodych ludzi kończących studia. Miastu zależy na na zatrzymaniu najbardziej przydatnych dla Poznania absolwentów poznańskich uczelni wyższych, którzy często wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy i mieszkania.
Na początek PTBS chce zaproponować absolwentom około 120 mieszkań, które mają być gotowe w połowie 2014 roku. Maksymalny koszt takiego mieszkania planowany jest na 2,3 tys. złotych za metr kwadratowy, a jego wielkości to od 40 do 48 metrów kwadratowych. Koszt budowy takiego lokalu miałby się więc zamykać w kwocie 100 tys. złotych. Bloki staną na gruntach przy ulicy Palacza, które przekaże miasto. Obok mają stanąć także budynki dla lokatorów zainteresowanych wynajmem mieszkania, które będzie można z czasem przejąć na własność.
Założenia projektu mają być zbliżone do programu „Senior”, w ramach którego PTBS wybudował około 200 mieszkań dla emerytów na Dębcu przy ul. Grabowej i na Piątkowie przy ul. Drewlańskiej. Tam najemcy wpłacali tylko kaucję i opłacali czynsz, natomiast miasto pokrywało za nich koszt partycypacji. Resztę kosztów budowy lokalu opłacało ze swoich środków Poznańskie TBS.
Obecnie ze względu na dziurę budżetową miasta o takim modelu finansowania nie ma mowy, więc rozważane są inne opcje. Proponuje się na przykład żeby partycypacje wpłacały uczelnie wyższe, których absolwentami są najemcy, lub firmy, które chciałyby ich u siebie zatrudnić.
W najbliższym czasie miasto chce sprawdzić zainteresowanie programem „Absolwent”. Gdyby okazało się że młodzi oczekują na takie mieszkania i znajdzie się sposób na finansowanie partycypacji, możliwa jest budowa kolejnych tego typu mieszkań np. w Naramowicach, gdzie Poznańskie TBS ma jeszcze dużo terenu.
Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje we Wrocławiu, gdzie budowane są mieszkania dla doktorantów i młodych pracowników naukowych wrocławskich uczelni akademickich i jednostek naukowo-badawczych.