Szykuje się rewolucja w mieszkaniówce ?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowym programem wspierania budownictwa mieszkaniowego. Rezygnacja z dopłat do kredytów w programie „Rodzina na swoim”, ale za to zachęta dla deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Państwo poręczałoby kredyty na budowę mieszkań m.in. Towarzystwom Budownictwa Społecznego, spółdzielniom i firmom deweloperskim. Najemca wpłacałby 30 procent ceny, a pozostałą kwotę spłacał przez dziesięć lat w czynszu.

Dopuszcza się też możliwość wydłużenia okresu spłaty najmowanego mieszkania z 10 do np. 15 lub 20 lat. Istniałaby także możliwość jednorazowej wpłaty całości kwoty i tym samym otrzymania mieszkania na własność.

Ministerstwo nowym programem chce sprowokować prywatne firmy deweloperskie do inwestycji w mieszkania na wynajem. Będzie jednak kilka wymogów, np. cena mieszkań nie mogłaby przekroczyć określonego pułapu.

Jednocześnie resort chce umożliwić wykup mieszkań blisko 80 tys. lokatorom TBS i spółdzielni. Pisaliśmy o tym w artykule:  Nowa ustawa o TBS – możliwy wykup na własność
Budżet państwa może odzyskać dzięki temu co najmniej 1 mld z 6 mld zł, które wyłożył na budowę czynszówek korzystających z preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Rząd zamierza wyłączyć także na trzy lata mieszkaniowy rynek wtórny z programu „Rodzina na swoim”. W tym czasie państwo wspomagałoby dopłatą do kredytu (mniej więcej połowy odsetek przez osiem lat) zakup wyłącznie nowych mieszkań bądź budowę domów. Z dopłat miałyby korzystać także osoby samotne, a nie – jak obecnie – tylko rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci.
Kolejnym krokiem byłaby likwidacja za co najmniej trzy lata programu „Rodzina na swoim„.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać mniej więcej za rok.

Koniecznie sprawdź  Termin składania deklaracji o dochodach najemców