Siła kobiet – książkowe propozycje

Literatura kobieca to książki o silnych, zdecydowanych bohaterkach. Są pozycje, po które warto sięgnąć tej jesieni.

Literatura dystopijna

Literackimi hitami są książki, które korespondują w jakiś sposób z rzeczywistością. Obecnie na listy bestsellerów wspięła się znowu powieść „Opowieść podręcznej”.

Główna bohaterka żyje w kraju, gdzie kobiety mają dokładnie przypisane role – zupełnie inne od tych, w których chcielibyśmy je widzieć w cywilizowanym świecie. Reżim, bezwzględna dyktatura, świat, w którym prawdziwe uczucia są zakazane.

ksiazkowe-propozycje-dla-kobiet

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w ciągu jednego pokolenia dokonuje się gwałtowny przewrót. Podręczne to kobiety, których głównym życiowym „celem” jest urodzenie dziecka – oczywiście nie będzie im dane wychowanie potomka. Książka Margaret Atwood, wciąż typowanej do Nobla, chociaż napisana 30 lat temu, wciąż jest istotnym głosem w dyskusji o prawach kobiet i prawa człowieka w ogóle.

Książki, które warto przeczytać z córką

Na liście książek, które tej jesieni powinny zagościć na naszej półce, są też pozycje dla dzieci i młodzieży, które jednak warto włączyć do swojego czytelniczego „menu”. Jedną z nich są „Baśnie, których nie czytano dziewczynkom”. Książka to zbiór piętnastu baśni ludowych z całego świata – znajdziemy tam opowieści z kultury francuskiej, ormiańskiej, pendżabskiej czy południowoafrykańskiej.

Łączy je główna bohaterka – kobieta. Zbiór zasługuje na uwagę, ponieważ dziewczynki odnajdą się w baśniach. W wielu opowiadanych dzieciom historiach to mężczyźni są mądrzy, silni, sprytni. W tym zbiorze – dziewczyny górą!

Baśnie pokazują, jak aktualne jest to, że naszym najważniejszym dobrem jest wolność. Ta pięknie wydana książka nadaje się do czytania jako bajki na dobranoc – z pewnością pochłonie też dorosłych czytelników.

Ostatnio też przypomnieliśmy sobie o jednej z pozycji należących do absolutnej klasyki literatury dziecięcej. Mowa tu o „Ronji, córce zbójnika”. Ta piękna opowieść to hołd dla wszystkich walecznych dziewczynek, z których wyrastają mądre kobiety. To także ukłon w stronę natury, główna bohaterka jest „dzieckiem lasu”. Powieść jest dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem nie tylko o sile kobiet, ale i o przyrodzie – oraz ich wzajemnej zależności.

Silne kobiety, wielkie biografie

Jesienny sezon to także dobry moment na sięgnięcie po biografie wyjątkowych kobiet. Na rynku pojawiła się kolejna biografia Coco Chanel, tym razem autorstwa Michelle Marly. Ta wersja jednak opowiada przede wszystkim o Chanel – kobiecie, kochance, a dopiero w drugiej kolejności o modzie i jej projektach. Czy szukają miłości wymyśliła zapach Chanel 5, czy też szukając idealnej kompozycji, znalazła uczucie?

Tego dowiecie się z książki „Madmoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu”. Warto też sięgnąć po wspomnienia Michelle Obamy, ulubionej (jak dotąd) Pierwszej Damy Ameryki. Są one ciekawe szczególnie dziś, w czasie gdy urząd obejmował będzie kolejny polityk, a kobiety pną się w górę w zachodniej polityce.

O kobiecej przyjaźni

Przyjaźń między kobietami to motyw nieprzerwanie pojawiający się w literaturze od lat. Ciekawą pozycją nawiązującą do tego motywu jest. „Powietrze, którym oddychasz” Frances de Pontes Peebles. Powieść osadzona w latach 30. XX wieku wprowadza nas w klimat brazylijskich plantacji cukrowych a później – rozgrzanego sambą Rio de Janeiro.

Główne bohaterki, chociaż pochodzą z różnych środowisk, muszą wspólnie walczyć o przetrwanie w świecie kobietom nieprzychylnym. Powieść jest pięknie napisana i pozwala się w jesienne wieczory prawdziwie zanurzyć w jej wyjątkowy nastrój.

Literatura obfituje w książki dla kobiet – o kobietach. Warto wybierać te, które niosą ze sobą przesłanie i sile w nawet najtrudniejszych okolicznościach.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

1 Komentarz do Siła kobiet – książkowe propozycje

  1. Siłą kobiety jest jej kobiecy instynkt. Kobiety musiały go wykrzstałić ze względu na ewolucję. Dlatego według mnie art. ciekawy i książki na pewno przeczytam.

Komentowanie jest wyłączone.