Przewód do zasilania płyty indukcyjnej – na co zwracać uwagę przy wyborze produktu?

To, czy wybierzesz odpowiedni przewód do płyty indukcyjnej, jest nie tylko kwestią prawidłowego działania sprzętu, ale również Twojego bezpieczeństwa. Czy wiesz, że podłączenie niewłaściwego kabla do indukcji może nawet skutkować pożarem?

Jeśli jednak skorzystasz z pomocy elektryka z uprawnieniami i będziesz przestrzegać ważnych zasad, możesz czuć się bezpiecznie. Zacznij od podstaw – dowiedz się, jaki kabel do indukcji należy wybrać.

Chcesz zamontować kabel do indukcji? Sprawdź zalecenia producenta

Aby podłączanie płyty indukcyjnej przebiegło bez zakłóceń, nie działaj na własną rękę – w pierwszej kolejności zapoznaj się z zaleceniami producenta w instrukcji obsługi. Większość z nich wymaga, by kabel do płyty indukcyjnej podłączał elektryk z uprawnieniami. Nie bagatelizuj tego zalecenia – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa.

Przewód do zasilania płyty indukcyjnej

W instrukcji znajduje się również schemat podłączenia płyty indukcyjnej, którego należy bezwzględnie przestrzegać.

Rodzaj zasilania a przekrój kabla do płyty indukcyjnej

Przy podłączaniu płyty indukcyjnej do prądu kluczowe znaczenie ma rodzaj zasilania. To, czy korzystasz z prądu jednofazowego, czy trójfazowego, będzie decydowało o przekroju kabla. Jaki przewód do płyty indukcyjnej będzie odpowiedni w Twoim przypadku? Do instalacji:

  • jednofazowej wykorzystuje się kable o minimalnym przekroju 2,5 mm2, z 3 żyłami;
  • trójfazowej wykorzystuje się kable o minimalnym przekroju 4 mm2, z 5 żyłami.

Oprócz płyt przeznaczonych wyłącznie do jednego rodzaju napięcia coraz częściej spotyka się także płyty multifazowe. Informację na ten temat zawsze znajdziesz w instrukcji obsługi sprzętu.

Jakich producentów przewodów do płyty indukcyjnej polecają specjaliści?

Jaki przewód do indukcji wybrać? Model płyty indukcyjnej nie ma tu większego znaczenia. Kable są uniwersalne i pasują do większości produktów znanych marek dostępnych na rynku.

Warto natomiast zwrócić uwagę na jakość samego przewodu. Elektrycy często polecają polskie produkty, np. Metpol czy Elektrokabel, dostępne w wielu internetowych sklepach elektrycznych. Możesz także wybrać kabel z oferty producenta sprzętu AGD, np. Amica, Bosch czy Siemens.

Jaki kabel do indukcji? Oprócz wyboru samego produktu pamiętaj także o odpowiednim dobraniu przewodu do rodzaju zasilania i o jego bezpiecznym montażu!

Podobne tematy: Protokół podłączenia płyty indukcyjnej WZÓR

5/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl