Posłowie za wykupem mieszkań TBS

W środę wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za zmianą przepisów umożliwiającą wykup na własność mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Projekt trafi teraz do komisji, gdyż zgłoszono do niego jedną poprawkę.

Ten projekt to odpowiedź na oczekiwanie społeczne, wyrażane przez najemców TBS od wielu lat. To będzie sprawiedliwe rozwiązanie zważywszy na to, że najemcy TBS wpłacali przecież do 30 proc. wartości mieszkania – powiedziała uzasadniając projekt poseł sprawozdawca Bożenna Bukiewicz (PO).

Do dziś ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i Banku Gospodarstwa Krajowego wybudowano ponad 92 tys. mieszkań. Ze sprzedaży mieszkań w TBS i spółdzielniach będą mogli skorzystać nie tylko lokatorzy, ale również gminy. Zgromadzone środki będą mogły być przeznaczone na nowe inwestycje związane ze zwiększeniem zasobów mieszkaniowych w gminach – mówił Jerzy Materna (PiS). Dodał, że klub PiS będzie głosował za przyjęciem projektu.

Podobnie ma zamiar postąpić PSL.
Przedłożony projekt ustawy jest oczekiwany przez nasze społeczeństwo – podkreślił Marian Starownik (PSL).

Wiesław Szczepański (SLD), który też opowiedział się za zmianami, zwrócił jednak uwagę na zapisy, które – jego zdaniem – mogą doprowadzić do nierównego traktowania podmiotów, gdyż w TBS właściciele będą musieli zapłacić za mieszkanie cenę rynkową, podczas gdy w spółdzielniach cena może być nawet trzykrotnie niższa.
O ile projekt zostanie przyjęty przez parlament, to wykup mieszkań w towarzystwach budownictwa społecznego i spółdzielniach mógłby się zacząć już wiosną przyszłego roku – powiedział Szczepański.

Przeczytaj także: Najemcy TBS stracą na wykupie mieszkań

Rate this post