Poradnik zakupowy: Jak wybrać idealne żelazko do prasowania

Prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale z pomocą dobrego żelazka przebiega znacznie sprawniej. Kiedy materiał łatwo poddaje się prasowaniu, zabieg staje się bardziej satysfakcjonujący.

Aby tak się działo, trzeba wybrać żelazko odpowiednio mocne, najlepiej z funkcją pary, nie za ciężkie, ale i nie za lekkie. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania dostępnych w sklepie produktów?

Moc i stopa, czyli najważniejsze parametry żelazka

Im wyższa moc żelazka, tym szybciej jest ono w stanie rozgrzać się do pożądanej temperatury. Nie oznacza to jednak, że żelazko o najwyższej mocy będzie najlepsze.

Trzeba pamiętać również o tym, że pobór mocy przekłada się na koszty eksploatacji, a także na obciążenie domowej sieci elektrycznej. Przyjmuje się, że do codziennego użytkowania wystarczające są żelazka o mocy od około 2200 do 2600 W. 

Jak wybrać idealne żelazko do prasowania

Jeśli chodzi o stopę żelazka, to należy zwracać uwagę nie tylko na to, czy element ten równomiernie się rozgrzewa, ale również na to, czy nie przypala i jest łatwy w czyszczeniu. Najpopularniejsze są modele ze stopą ceramiczną.

Wykorzystują je między innymi żelazka Braun. Stopa ceramiczna dobrze ślizga się po tkaninach i jest odporna na zarysowania. Trzeba uważać jednak na sposób, w jaki ją czyścimy.

Istnieją także stopy:

  • teflonowe – dobrze prowadzą się po ubraniach, ale są podatne na zarysowania,
  • stalowe – szybko się nagrzewają, ale łatwo przypalają,
  • szklane (szkło ceramiczne) – są stosowane w produktach wysokiej klasy, szybko się nagrzewają, zapewniają dobry poślizg i są odporne na uszkodzenia, 
  • szafirowe – są bardzo nowoczesne, odporne na zarysowania, również stosuje się je w droższych żelazkach.

Na rynku dostępne są także stopy z innymi powłokami, na przykład granitowymi czy eloxalowymi. Większość z nich charakteryzuje się dobrym poślizgiem i odpornością na zarysowania.

Nie bez znaczenia jest jednak również kształt stopy, który wpływa na komfort manewrowania żelazkiem w trudnodostępnych miejsciach, w okolicach guzików czy mankietów. Warto zwracać więc uwagę, czy brzegi stopy są zaokrąglone i odpowiednio ścięte. 

Funkcje parowe

Dzięki emisji pary, żelazko jest w stanie poradzić sobie nawet z bardzo grubymi, sztywnymi materiałami. Poza tym, para odświeża i dezynfekuje, dlatego warto korzystać z niej również w przypadku ubrań delikatnych, łatwo poddających się stopie żelazka.

Wybierając urządzenie z funkcją pary, należy zwrócić uwagę na to, jaki strumień pary wytwarza ono w sposób ciągły. Optymalny wybór to wyrzut około 40-45 g/min, tymczasem żelazka Philips są w stanie zapewnić ciągły wyrzut pary nawet na poziomie 55 g na minutę.

Co więcej, niektóre modele uwalniają parę także w pionie. Oznacza to, że z żelazka można korzystać jak z parownicy. Uprasujemy nim zatem sukienkę czy koszulę zawieszoną na wieszaku. Pozwoli to na szybkie odświeżenie i wygładzenie garderoby wyjętej bezpośrednio z szafy.

Odkamienianie

Inwestując w dobrej jakości żelazko, warto zadbać o to, aby posłużyło nam jak najdłużej. Przede wszystkim należy pamiętać, że do urządzeń z funkcją parową najlepiej jest wlewać wodę destylowaną wymieszaną z wodą kranową.

Poza tym istotne jest także odpowiednie czyszczenie stopy żelazka – w większości przypadków nie wolno robić tego agresywnie, korzystając z twardych akcesoriów, jak druciaki czy szorstkie gąbki. Bardzo praktyczną funkcją jest automatyczne odkamienianie.

Niektóre modele urządzeń z funkcją pary posiadają specjalną szufladkę, do której “wyrzucają” wapienne osady. Dzięki temu kamień nie osadza się na grzałce, a sprzęt pracuje wydajnie nawet po wielu latach.

Automatyczne wyłączanie

Chyba każdemu zdarzyło się przynajmniej raz zastanawiać, czy wyłączył żelazko przed wyjściem z domu. Teraz nie musimy martwić się o to, że nasze zapominalstwo doprowadzi do nieszczęśliwego wypadku.

Większość urządzeń tego typu wyłącza się bowiem automatycznie po kilku minutach bezczynności. To istotna funkcja nie tylko ze względu na ryzyko doprowadzenia do pożaru, ale również ze względu na ryzyko poparzenia. Warto sprawdzić, po jakim czasie żelazko wyłączy się w dwóch przypadkach:

  • pozostawione w pionie,
  • pozostawione w poziomie, czyli  na stopie.

Przykładowo, żelazka Tefal wyłączają się już po 30 sekundach, jeśli pozostawimy je bez opieki w pozycji poziomej. Z pewnością nie pozwolą nam zatem przypalić ubrań.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nowoczesne żelazka posiadają dzisiaj wiele funkcji automatycznych. Współpracują z kamerami i czujnikami, które umożliwiają im automatyczne dostosowanie temperatury prasowania do rodzaju tkaniny czy nawet dostosowywanie ilości generowanej pary do ruchów, jakie użytkownik wykonuje, trzymając żelazko w dłoni.

Regulacja temperatury i ilości pary nie jest zatem problemem. Na komfort prasowania wpływają natomiast detale, takie jak długość przewodu zasilającego, czy chociażby pojemność zbiornika na wodę.

Jeśli wybieramy żelazko z funkcją wytwarzania pary, warto sprawdzić, ile wody mieści się w takim pojemniczku. Optymalna pojemność to około 350 ml. Większe zbiorniki wpłyną negatywnie na ciężar żelazka, mniejsze będą wymagały częstego uzupełniania wody w trakcie prasowania. 

Rate this post
O Redakcja 444 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl