Plany nowego programu mieszkaniowego w Poznaniu

Poznańscy radni pracują nad programem zbliżonym do TBS, który ma poprawić sytuację mieszkaniową młodych ludzi. Konstrukcja programu jest prosta: miejska spółka, np. PTBS zaciągnie kredyt i wybuduje mieszkania, a spłata zadłużenia będzie należała do lokatorów.

Grupą docelową nowego systemu byłyby młode osoby, które już zarabiają, ale jeszcze nie mają zdolności kredytowej. Zazwyczaj nie kwalifikują się do mieszkań komunalnych czy socjalnych, ponieważ posiadają zbyt wysokie dochody.

Do zadań miasta należałoby zapewnienie kredytu na inwestycję i budowa budynków, a przyszły najemca na starcie wpłacałby około 30% wartości mieszkania. Resztę wartości spłacałby przez około 20-25 lat w czynszu, po czym uzyskał prawo własności. Czynsz, zawierający spłatę kredytu i opłaty eksploatacyjne, oscylowałby w granicach 1200 złotych w mieszkaniu 50 metrowym.

Pomysł bardzo przystaje do dzisiejszych realiów, gdzie do 60 procent ludności nie trafiają żadne programy pomocowe rządu. Są one skierowane do najuboższych lub jak np. Mieszkanie Dla Młodych do tych, których stać na wzięcie kredytu. Nie ma programu dla średnio zamożnych. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce i czy uda się wprowadzić ten projekt w zgodzie z aktualnym stanem prawnym – uważa Arkadiusz Stasica, prezes Poznańskiego TBS.

Zobacz także:

Nowy program mieszkaniowy dla absolwentów z Poznania

Poznańskie TBS – aktualne inwestycje

Rate this post