Piece wolnostojące, czyli kozy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ? Poradnik

Ogrzewanie pomieszczeń kozami, czyli piecami wolnostojącymi jest coraz bardziej popularne. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Koza jest instalacją przenośną, która może być w bardzo prosty sposób przestawiona lub rozmontowana, oczywiście jeśli mamy więcej niż jeden przewód kominowy. Dodatkowo nowoczesne kozy są ozdobą pomieszczeń, a ich różnorodność sprawia, że bez problemu można dopasować je do charakteru wnętrza.

Zanim wybierzemy kozę

Piec wolnostojący wymaga pewnych warunków technicznych, dlatego najpierw trzeba upewnić się, czy można go zainstalować w danym pomieszczeniu. Chodzi tutaj o wylot spalin z pieca, który nie może posiadać większego przekroju niż przekrój przewodu kominowego. Kolejnym ważnym aspektem jest moc cieplna pieca. Podawana jest w kilowatach i dopasowana do wielkości pomieszczenia. Najczęściej producenci pieców podają informację, że 1 kilowat mocy pieca ogrzewa od około 10 do 12 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia, które ma wysokość około 2,5 metra.

Oczywiście takie parametry są rzeczywiste, jeśli dom lub mieszkanie jest dobrą izolację cieplną. Innym aspektem, jakim powinniśmy się kierować przy kupnie kozy, to sprawność pieca. Parametry mówią o wydajności pieca, który spala brykiet czy drewno, a to znów ma bezpośrednie przełożenie na ekonomiczność pieca. Dodatkowo zwróćmy uwagę na czas spalania opału, ponieważ warto rozważyć kupno kozy, która może być uzupełniana co 7 godzin. Jest to szczególnie ważne jeżeli kominek będzie naszym głównym źródłem ciepła w sezonie grzewczym.

Wygląd też ma znaczenie

Piece wolnostojące to bardzo ładny dodatek do salonów. Widok płomieni sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Kozy mają tą zaletę, że są niewielkie i dlatego świetnie sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach. Nowoczesne modele posiadają przeszklone drzwiczki, przez które można podziwiać palące się drewno.

Szyby do kominków są elementem, który nadaje kominkowi niepowtarzalnego wyglądu, co pozwala dopasować je do różnych wystrojów wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem jest szyba panoramiczna wykonana z przezroczystej ceramiki szklanej o wysokim współczynniku rozszerzalności cieplnej. Taką szybę można znaleźć w sklepie internetowym kratki.pl. To przydatne rozwiązanie, które gwarantuje długi czas użytkowania pieca.

Producenci oferują akcesoria, które mają za zadanie ułatwić codzienne korzystanie z wolno stojących pieców. Na rynku jest sporo oferowanych dodatków, jednak warto wybrać te najbardziej potrzebne. Z pewnością zakup stalowej szczotki do usuwania osadów z sadzy czy popiołu będzie dobrym rozwiązaniem. Nie wolno też zapomnieć o szufelce do wybierania popiołu i wiadrze posiadającym pokrywę, co wyeliminuje unoszenie się pyłów z popiołu.

Rate this post

1 Komentarz do Piece wolnostojące, czyli kozy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ? Poradnik

Komentowanie jest wyłączone.