Trwa nabór wniosków o preferencyjne finansowanie społecznego budownictwa czynszowego

Do końca lutego potrwa jeszcze nabór wniosków w pierwszej edycji nowego programu rządowego wspierającego budowę mieszkań na wynajem. Na inwestorów czeka w tym roku 450 mln zł.

Po kilkuletniej przerwie Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych kredytów na finansowanie budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach. O kredyty mogą ubiegać się: towarzystwa budownictwa społecznego, spółki komunalne i spółdzielnie mieszkaniowe budujące mieszkania czynszowe o limitowanej stawce czynszu, dostępne dla osób i rodzin spełniających kryteria dochodowe i niedysponujących mieszkaniem w danej gminie.

Nowy program społecznego budownictwa czynszowego ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w zasobach komunalnych. W programie maksymalny udział partycypacji przyszłych najemców w kosztach przedsięwzięcia wynosi 25%, natomiast maksymalna stawka czynszu – 5% wartości odtworzeniowej lokalu rocznie.

BGK oferuje łącznie 4,5 mld zł taniego finansowania, rozłożone w 10 rocznych edycjach po 450 mln zł. Niewykorzystane pieniądze będą przechodzić na kolejne lata. Pozyskane środki inwestorzy będą mogli przeznaczyć na mieszkania na wynajem powstające w drodze budowy, modernizacji, przebudowy, czy też adaptacji budynków. Łącznie w całym kraju ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań.

Preferencyjne finansowanie zwrotne może mieć formę długoterminowego kredytu lub organizowanej i gwarantowanej przez BGK emisji obligacji korporacyjnych. O atrakcyjności oferty decyduje długi, maksymalnie 30-letni okres finansowania, bardzo niskie oprocentowanie oraz wysoki udział finansowania w kosztach przedsięwzięcia (maksymalnie 75%). Obecnie na rynku bankowym nie są dostępne tak korzystne cenowo i długoterminowe instrumenty finansowania inwestycji mieszkaniowych.

Przeczytaj także:
Sejm daje zgodę na program wspierania budownictwa czynszowego

Rate this post