Na ile lat zaciągamy kredyty mieszkaniowe?

Wysokie ceny mieszkań w relacji do zarobków sprawiają, iż w celu sfinansowania wymarzonego zakupu większość osób musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Dodatkowo, by wysokość raty była do udźwignięcia dla domowego budżetu zwykle zaciągane są one na kilkadziesiąt lat.

O tym jak w ostatnim czasie wygląda struktura udzielanych kredytów mieszkaniowych możemy dowiedzieć się z najnowszego raportu AMRON-SARFiN. Wynika z niego, iż w III kw. 2013 r. zdecydowanie dominowały kredyty udzielane na okres od 25 do 35 lat. Stanowią one niemal 61% wszystkich kredytów udzielonych w badanym okresie. Autorzy raportu zwracają uwagę, iż wzrost udziału kredytów o okresie zapadalności powyżej 25 lat dotyczył również relatywnie niewielkiej grupy zaciąganych na rekordowo długi czas, sięgający ponad 35 lat. Niewielką popularnością cieszą się kredyty zaciągane na okres krótszy niż 15 lat. Stanowią one nieco ponad 12% ogółu.

Struktura nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych – III kw. 2013 r.

Okres kredytowania mieszkań
Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie raportu AMRON-SARFIN 3/2013

Na zwiększenie udziałów kredytów hipotecznych udzielanych na możliwie długi okres wpływ ma bez wątpienia zwiększona aktywność osób zainteresowanych kredytem na 100% nieruchomości. Od przyszłego roku będzie to już niemożliwe w wyniku wchodzącej w życie rekomendacji S.

Zobacz także: Mieszkanie z TBS, czy na kredyt?

Rate this post