Minimalne wynagrodzenie nie starcza na koszty najmu w żadnym z miast Polski

Koszty samodzielnego wynajęcia dwupokojowego mieszkania są większe niż minimalne wynagrodzenie. Taki stan rzeczy mocno ogranicza młode pokolenie na dorobku które chce odłożyć jakiekolwiek oszczędności na wkład własny przy zakupie własnego mieszkania.

W żadnym z 10 największych miast Polski, koszty najmu mieszkania nie są niższe niż minimalna wysokość wynagrodzenia w Polsce które przypomnijmy wynosi 1355 zł netto. Taka sytuacja bardzo źle wróży przyszłości młodych polaków. Ogromna część wynagrodzenia tafia do portfeli wynajmujących uniemożliwiając tym samym odkładanie oszczędności na własny dom czy mieszkanie, z pewnością nie można za to winić właścicieli mieszkań którzy postanowili wynająć swoje mieszkanie i czerpać z niego zyski.

Wkład własny odłożę?

wklad-wlasny

Nawet biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie 2900 zł netto możliwości odłożenia na wkład własny i tak są ciężkie. Po zapłacie czynszu oraz podstawowych rachunków i kosztów wyżywienia niewiele zostanie w portfelu młodego człowieka, nie pomaga także fakt, że z każdym kolejnym rokiem udział wkładu własnego przy zakupie domu czy mieszkania rośnie, obecnie wynosi on aż 15%

Nasuwa się zatem pytanie jak przy minimalnej płacy krajowej mają radzić sobie osoby które marzą o założeniu rodziny i wprowadzeniu się do własnego M? Mamy cichą nadzieję, że rządowy program „Mieszkanie plus nieco wesprze osoby myślące o własnym mieszkaniu i pomoże im w realizacji życiowych planów.

Rate this post