Kolejny łódzki TBS wybuduje na własność

Po rocznym opóźnieniu już tylko na dobrą pogodę czeka Widzewskie TBS, by rozpocząć budowę bloków  w centrum Łodzi i na Olechowie. Oczekujących na mieszkania ucieszy z pewnością wiadomość, że będą mogli je wykupić na własność, gdyż spółka zmieniła sposób finansowania inwestycji.

Zakończenie budowy planowane było na koniec zeszłego roku, ale do dziś udało się tylko wyburzyć stare kamienice. Opóźnienie wynikało z braku umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który kredytował dotychczas projekty WTBS.

Obecnie spółka zmienia sposób finansowania inwestycji. Ze względu na dobrą kondycję finansową otrzymała kredyt z komercyjnego banku. Nowy sposób finansowania umożliwi najemcom wykupienie mieszkań od miejskiej spółki. – Wystarczy do tego uchwała rady miejskiej – wyjaśnia prezes Widzewskiego TBS Zbigniew Kabuła.
Najemcy wpłacą partycypację wynosząca około 30 proc. kosztów budowy, oraz kaucję w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu. Kredyt zaciągnięty na budowę będą spłacać w czynszu, który na dzień dzisiejszy wynosi około 9,5 zł za m kw. Przy kredycie komercyjnym może on być wyższy o około złotówkę za każdy m kw.

Widzewski TBS jest drugim w Łodzi po TBS Zgierz i nielicznym w kraju Towarzystwem Budownictwa Społecznego, które umożliwi najemcą stopniowe przejście do własności zajmowanych lokali.

Prace budowlane mają rozpocząć się wraz z poprawieniem pogody. W centrum Łodzi między ulicami Nawrot, Wodnej, Wysokiej i Złotej powstanie pięć budynków mieszczących około 130 mieszkań. Mają być gotowe do końca pierwszego półrocza 2011 roku.
Jeszcze w tym roku Widzewskie TBS chce skończyć budowę na Olechowie przy ulicy Billewiczówny 15.

Przeczytaj także o TBS Zgierz: W Łodzi lokatorzy wykupią mieszkania TBS na własność

Rate this post