Jakich mieszkań najczęściej szukają Polacy?

Zakup mieszkania to decyzja, na którą wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Sprawdziliśmy, do czego największą uwagę przywiązują Polacy i jakie mieszkania kupują najchętniej. Zapraszamy do lektury.

Na kupno nieruchomości najczęściej decydują się osoby w wieku 27-37 lat. Najważniejszym kryterium podczas poszukiwania mieszkania niezmiennie pozostaje cena. Na dalszych pozycjach plasują się takie aspekty jak: lokalizacja, metraż, ilość pokoi oraz rynek, z którego pochodzi mieszkanie. W ostatniej kolejności Polacy zwracają uwagę na dodatkowe udogodnienia, takie jak winda, parking czy strzeżone osiedle.

Kupno mieszkania – idealny metraż

W ciągu ostatnich lat średnia powierzchnia mieszkań kupowanych przez Polaków, zmniejszyła się o około 8 m2. Aktualnie najczęściej wybierany metraż waha się w przedziale 51-60 m2. Oznacza to, że najchętniej poszukujemy mieszkań kompaktowych – zamiast inwestować w dodatkowy metraż, aranżujemy wielofunkcyjne pomieszczenia. Salon połączony z przedpokojem, aneks kuchenny w pokoju dziennym czy łazienka z toaletą, stanowią już niemalże standardowe rozwiązania w nowym budownictwie.

To, że chętniej decydujemy się na kupno nieruchomości o mniejszych powierzchniach, potwierdzają dane GUS dotyczące inwestycji deweloperskich. W roku 2010 średnia powierzchnia mieszkania z rynku pierwotnego wynosiła 64,6 m2. Obecnie liczba ta spadła do 59,6 m.

jakich-mieszkan-najczesciej-szukaja-polacy_wt

Zakup mieszkania – ile pokoi?

Zmniejszenie się przeciętnego metrażu kupowanych mieszkań wydaje się nie mieć większego wpływu na to, ilu pokoi najchętniej poszukują Polacy. Największą popularnością niezmiennie cieszą się 2 i 3-pokojowe mieszkania. Wybiera je ponad 70% wszystkich nabywców. Kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe kupowane są najczęściej przez singli i młode małżeństwa. Rodziny z dziećmi chętniej decydują się na kupno nieruchomości o 3, 4 lub większej liczbie pokoi.

Najwięcej dużych (3 i więcej pokoi) mieszkań kupują mieszkańcy Gdańska, Rzeszowa i Szczecina. Kawalerki cieszą się największym powodzeniem w Krakowie, Białymstoku i Łodzi.

Kupno mieszkania – od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Według badań TNS Global ponad połowa Polaków deklaruje, że interesuje ich kupno mieszkania od dewelopera. Jedynie 12% respondentów zdecydowało się na szukanie mieszkania jedynie na rynku wtórnym. Za najważniejsze zalety mieszkań z rynku pierwotnego Polacy uważają:

  • fakt bycia pierwszym właścicielem zupełnie nowego mieszkania,
  • dobry stan techniczny i wysoka estetyka budynku,
  • dowolność w aranżacji i wyposażeniu wnętrz.

Preferencje Polaków potwierdzają statystyki – niemalże połowa z nas decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Rynek pierwotny doceniany jest zwłaszcza na przedmieściach i dzielnicach peryferyjnych dużych miast. W miejscach tych powstają zwykle atrakcyjne i nowoczesne osiedla.

W centrach miast nowe inwestycje powstają rzadko i skierowane są do najbardziej zamożnych kupców. Z tego powodu największym powodzeniem cieszy się tam rynek wtórny.

jakich-mieszkan-najczesciej-szukaja-polacy_wt2

Kupno nieruchomości, a lokalizacja

Według badań TNS Global, lokalizacja to, drugi po cenie, najważniejszy aspekt, na który zwracamy uwagę podczas szukania mieszkania.

Mieszkania znajdujące się w pobliżu centrum miasta, zlokalizowane w pobliżu ważnych punktów handlowo-rozrywkowych, są wybierane przede wszystkim przez singli i młode małżeństwa w wieku 25-35 lat. Oprócz komfortowej komunikacji lokalizacja ta ma dla Polaków jeszcze jedną dużą zaletę – gotową infrastrukturę i w pełni zagospodarowaną przestrzeń.

Rodziny z co najmniej jednym dzieckiem chętnie wybierają mieszkania na przedmieściach i w dzielnicach oddalonych od centrum. Zakup nieruchomości na podmiejskim osiedlu wiąże się zwykle z niższą ceną niż w przypadku centrum. Dzięki temu rodziny mogą łatwiej zaspokoić swoje oczekiwania co do metrażu i ilości pokoi.

Ważnym aspektem, wpływającym na kupno mieszkań na przedmieściach, jest bliskość terenów zielonych, przedszkoli i szkół. Decydując się na zakup mieszkania, warto jednak poznać plany dotyczące najbliższej okolicy – o tym, czy pobliska łąka nie zmieni się wkrótce w hałaśliwą trasę, można dowiedzieć się z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Podsumowując, Polacy bardzo chętnie kupują średniej wielkości mieszkania, o 2-3 pokojach. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszy się u nas rynek pierwotny – prawie połowa wszystkich transakcji w ubiegłym roku dotyczyła właśnie mieszkań od dewelopera. Tym samym wyraźnie wyróżniamy się na tle zachodniej Europy, gdzie mieszkania z rynku pierwotnego stanowią niewiele ponad 20% wszystkich kupowanych nieruchomości.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

1 Komentarz do Jakich mieszkań najczęściej szukają Polacy?

Komentowanie jest wyłączone.