Jaki gotowy domek letniskowy wybrać? 35m2 czy 70m2?

W ramach Polskiego Ładu, czyli planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID — 19, 3 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi domek na działkę można zbudować bez pozwolenia na budowę, dziennika budowy oraz kierownika budowy. Taki domek na działkę ROD może mieć powierzchnię do 70 m2.

Na każde 500 m2 działki może zostać postawiony jeden taki budynek. Domki drewniane wolnostojące muszą być wolnostojące i muszą posiadać nie więcej niż dwie kondygnacje. Jaki domek działce rekreacyjnej bez pozwolenia może stanąć? Podpowiadamy!

Gotowe całoroczne domki na działkę — jaki metraż wybrać — 35m2 czy 70m2?

Wolnostojące, parterowe domki letniskowe, których powierzchnia zabudowy przekracza 35m2, lecz jest mniejsza niż 70m2, z wysięgiem wsporników do 2 m i rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 m, można budować na samo zgłoszenie. Nowe przepisy odnośnie domków na zgłoszenie (bez pozwolenia) zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy — Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Domek na zgłoszenie 35m2 musi spełniać szereg wymogów. Gotowe domki całoroczne 35 m2 muszą być budynkami wolnostojącymi, które nie wykorzystują w swojej konstrukcji jakichkolwiek elementów innego obiektu budowlanego i które nie są z nim połączone. Domek na zgłoszenie 35 m2 powinien być budynkiem parterowym, czyli takim, którego poddasze nie jest użytkowane.

Co ważne, za kondygnację nie uznaje się strychu, czy antresoli. Gotowe domki całoroczne bez pozwolenia muszą także spełniać wymogi budynku rekreacji indywidualnej. Określenie to odnosi się do budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2 lub powyżej 35 m2, lecz nie większej niż 70 m2.

Domki na zgłoszenie 35 m2 są objęte uproszczoną procedurą tak zwanego zgłoszenia z projektem budowlanym. Co za tym idzie, chcąc wybudować domki do 70m2, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Formalności ograniczają się tu do zgłoszenia budowy w stosownym urządzenie i dołączenia oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową oraz oświadczenia o kompletności dokumentacji dołączonej do zgłoszenia.

Wspomniane uproszczenie procedury polega tutaj także na tym, że właściciele sąsiednich nieruchomości nie mogą wnosić sprzeciwu odnośnie budowy obiektu, jakim jest domek 70m2 bez pozwolenia. O czym jeszcze warto pamiętać budując gotowe domki całoroczne 70m2?

Jego budowa wymaga zawiadomienia organów nadzoru budowlanego i projektanta sprawującego nadzór autorski nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest tu geodezyjne wyznaczenie terenu, a po ich zakończeniu — dokonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Jaki całoroczny domek letniskowy wybrać? Tego typu domy 70 m2 bez pozwolenia muszą być w odpowiedni sposób ocieplone i uszczelnione. Ich konstrukcja jest najczęściej wypełniona wełną mineralną. Domki tego typu szybko się nagrzewają i wolno tracą ciepło.

Wełna mineralna pełni tu także funkcję izolacji akustycznej, gwarantując wysoki komfort użytkowania budynku. Równie ważną kwestią jest wyposażenie domku letniskowego w szczelną stolarkę okienną i drzwiową. Ma to na celu zapewnić stały komfort cieplny, bez względu na panujące w danym momencie warunki atmosferyczne.

Całoroczne gotowe domki 35m2 vs 70m2 — różnice w formalnościach

Zgłoszenie domku do 35 m2 a 70 m2 — jakie są różnice w formalnościach? Jeżeli chodzi o dom bez pozwolenia 35 m2przepisy zakładają, iż czas oczekiwania na warunki zabudowy wynosi 21 dni. W przypadku obiektu, jakim jest domek drewniany całoroczny 70m2, jest to 90 dni.

Istotną różnicą jest także to, iż domki letniskowe 35 m2 nie wymagają miejscowego projektu zagospodarowania budowy. Nie jest tu również konieczne zatrudnianie kierownika budowy. W przypadku domków letniskowych 70m2 wymagane jest oświadczenie inwestora o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.

35m2-70m2-domki-letniskowe-roznice-w-przepisach-i-formalnosciach

Jakie zalety ma domek z drewna całoroczny? To budynek proekologiczny, bezpieczny dla środowiska oraz energooszczędny. Domek całoroczny drewniany pozwala uzyskać bardzo dobre parametry cieplne. Jego niewątpliwym atutem jest krótki czas budowy, który w znaczącej części projektów nie przekracza 4 miesięcy.

Prace budowlane można tu przeprowadzać przez okrągły rok, bez względu na panujące w danym momencie warunki atmosferyczne.

Ciekawą alternatywą dla klasycznego domku letniskowego jest mobilny domek całoroczny. Jego cechą charakterystyczną jest specyficzna konstrukcja podwoziowo — kołowa pozwalająca na umieszczenie go na specjalnej lawecie transportowej.

Po dotarciu do punktu docelowego domek drewniany całoroczny 70m2 posadawia się na trwałej podstawie, takiej jak na przykład bloczki.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl