Jak zrobić i zaprojektować taras drewniany przy domu?

Taras drewniany to nie tylko świetna ozdoba dla domu, ale także upragnione miejsce relaksu i wypoczynku, w którym każdy z domowników znajdzie dla siebie wymarzony kącik.

Drewniany taras pasuje niemal do wszystkich aranżacji domu, a jeśli istnieje potrzeba dostosowania jego wyglądu do wnętrza domu – to nie ma z tym większego problemu, ponieważ materiałów ozdobnych do tarasu jest na rynku naprawdę sporo. Jak zrobić i urządzić drewniany taras?

Taras drewniany – o czym pamiętać?

taras

Taras drewniany jest zewnętrzną konstrukcją, która nie tylko wzbogaca strefę relaksu wokół domu, ale także świetnie upiększa tę przestrzeń. Taras z drewna komponuje się niemal z każdym rodzajem elewacji, która wykonana jest np. z:

  • betonu,
  • cegły,
  • kamienia,
  • oraz jasnego lub ciemnego tynku.

Taras łatwo też konserwować, całą „operację” można wykonać własnoręcznie, minimalizując tym samym koszty utrzymania takiego tarasu. Pamiętaj, że dobrze wykonany i regularnie konserwowany taras przetrwa długie lata…

Co więcej, drewno tarasowe jest dostępne w niemal każdym budowlanym markecie, a oprócz tego jest dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Budowę tarasu drewnianego możesz wykonać z litych desek, a także z desek profilowanych, które posiadają na powierzchni niewielkie rowki, służące do odprowadzania wody.

Elementy, które wykorzystuje się do budowy tarasu, są zazwyczaj gotowe do użycia, oznacza to, że są zaimpregnowane specjalną farbą, olejem, bejcą lub lakierem, które świetnie chronią drewno przed wilgocią i zapobiegają osadzaniu się na konstrukcji licznych zanieczyszczeń.

Wyposażenie tarasu w meble ogrodowe

Meble ogrodowe pełnią różne role oraz funkcje, głównie jednak oddziałują na funkcjonalność i atrakcyjność tarasu, a także są elementem aranżacyjnym, który niejako powinien współgrać z aranżacją wnętrza domu.

O czym pamiętać kupując meble ogrodowe na taras? Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że o atrakcyjności pod względem użyteczności świadczy właśnie dobrze dobrany zestaw mebli ogrodowych.

Meble na taras należy dobrać w ten sposób, by zakątek ten stał się ulubionym miejscem wypoczynku, zabawy i spotkań całej rodziny. Nie wolno też zapominać o gościach, których gościć będziemy na grillowych popołudniach.

Co świadczy o funkcjonalności mebli ogrodowych? na ich funkcjonalność wpływa nie tylko wygląd mebli, ale także tworzywo, z jakiego zostały wykonane, budowa konstrukcji, oraz sposób pielęgnacji mebli ogrodowych.

Coraz częściej taras wyposaża się w dwa rodzaje mebli ogrodowych (jeśli pozwala na to powierzchnia tarasu), w pierwszej strefie stawia się meble ogrodowe o funkcji jadalnianej, natomiast w drugiej strefie stawiane są meble ogrodowe wypoczynkowe, np. narożniki ogrodowe.

Co ważne: strefę wypoczynkową oraz strefę jadalnianą warto oddzielić dywanem, lub dużymi donicami, strefą zieleni bądź zadaszeniem. Rozgraniczenie obu tych stref jest nie tylko praktyczne, ale też świetnie urozmaica aranżację tarasu.

Meble wypoczynkowe w odróżnieniu od mebli jadalnianych znacznie ciężej wybrać, ponieważ meble o funkcji wypoczynkowej muszą być bardzo wygodne. Meble takie powinny posiadać głębokie i miękkie siedzisko (np. wykonane z tworzywa odpornego na zewnętrzne czynniki atmosferyczne [materiał tekstylny lub olefina]), dobrze sprawdzają się tutaj duże poduchy o grubości minimum 5 cm, które skutecznie dbają o komfort siedzenia.

Najlepiej sprawdzają się poduszki dedykowane do konkretnego kompletu mebli ogrodowych, te dobierane nie są już tak wygodne…

Ponadto siedziska powinny być na tyle szerokie, aby zapewniały wystarczającą swobodę. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj oparcia, powinno być ono wysokie, stanowiąc solidne i pewne oparcie dla zmęczonych po całym dniu pleców.

Do wypoczynku warto kupić też stolik kawowy, lub stolik pomocniczy stanowiący wsparcie do stolika kawowego. Można na nim postawić donicę z kwiatem, wazon lub inną ciekawą dekorację.

Zadaszenie tarasu

Jakie zadaszenie nad tarasem wybrać? Wiemy już, że przy projektowaniu przestrzeni tarasowej należy zwrócić uwagę na meble ogrodowe. Projektując przestrzeń tarasową, trzeba też pomyśleć o kwiatach i powszechnie rozumianej ozdobnej zieleni oraz oświetleniu, które stworzy miły klimat pod tarasem, nie wolno też zapomnieć o odpowiednim zadaszeniu tarasu.

Dach nad tarasem pełni pierwszorzędną rolę, gdyż pełni ochronę przed upalnym słońcem, a także stanowi ochronę przed padającym deszczem i wiejącym wiatrem. Zadaszenie tarasowe musi być nie tylko szczelne oraz wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale powinno też być odporne na obciążenie (np. napór śniegu), a przy tym w miarę możliwości lekkie.

Zatem z czego zrobić dach nad tarasem? do wyboru mamy kilka rodzajów zadaszenia, najpopularniejsze z nich to:

  • markiza,
  • żagiel przeciwsłoneczny,
  • parasol ogrodowy,
  • drewniany dach,
  • zadaszenie z poliwęglanu,
  • i zadaszenie ze szkła.

Opisze poniżej, czym charakteryzuje się każde z wymienionych rodzajów pokryć tarasowych:

Markiza – jest to rodzaj rozsuwanego dachu, świetnie chroni przed deszczem oraz słońcem. Na rynku coraz częściej pojawiają się markizy tarasowe z elektronicznym sterowaniem, a nawet czujnikami deszczu, słońca i powiewów wiatru.

Żagiel przeciwsłoneczny – jest to rodzaj delikatnej i zwiewnej tkaniny, którą rozciąga się nad tarasem. Warto poszukać żagla przeciwsłonecznego odpornego na różne czynniki atmosferyczne. Najlepiej kupić żagiel wodoodporny, aby chronił wypoczynek w czasie deszczu.

Parasol ogrodowy – jest to najpopularniejsza forma tarasowego zadaszenia. Ważne, by wybrać stelaż z odpornego na czynniki atmosferyczne materiału. Do wyboru najczęściej mamy stelaż drewniany lub metalowy. Natomiast czasza parasola ogrodowego powinna być mocna, wodoodporna i nie powinna przepuszczać promieniowania UV.

Dach drewniany – dobrze zaimpregnowany dach z drewna będzie służył przez długie lata i świetnie skomponuje się z konstrukcją nośną całego tarasu, nadając mu unikalnego klimatu.

Zadaszenie z poliwęglanu – jest to bardzo jasne, niemal przezroczyste zadaszenie, do tego jest trwałe, lekkie i odporne na różne warunki atmosferyczne. Jeśli jednak na Twój taras pada dużo promieni słońca, zastanów się nad mlecznym poliwęglanem, które skutecznie rozproszy światło.

Zadaszenie ze szkła – tego rodzaju zadaszenie jest cięższe niż zadaszenie z poliwęglanu, dlatego konstrukcja tarasu powinna być mocna i stabilna. Najlepiej zastosować do takiego zadaszenia wysokojakościowe grube krokwie, które nie będą się uginać pod ciężarem szkła. Można też rozważyć zastosowanie szkła dymionego bądź mlecznego, by rozproszyć promienie słońca.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl