Zwrot kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego powinien nastąpić w kwocie wyliczonej w oparciu o aktualną wartość odtworzeniową lokalu. Kwota partycypacji podlega zwrotowi na rzecz najemcy bądź jego następców prawnych w przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu.
Zasady zwrotu kwoty partycypacji, w tym sposób określenia jej wysokości, szczegółowo określają przepisy ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Kwota ta powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy (art. 29a ust. 3 ww. ustawy).
Zatem wszystkie odmienne metody wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi (w oparciu o wskaźnik inflacji lub waloryzację) opisane w innych przepisach uznać należy za nieprawidłowe i niedopuszczalne, choćby nawet kwota partycypacji podlegająca zwrotowi wyliczona w oparciu o aktualną wartość odtworzeniową lokalu była wyższa niż uiszczona przez najemcę. Konkretnie oznacza to, że do wyliczenia kwoty partycypacji nie mają zastosowania przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.) oraz Kodeksu cywilnego w zakresie przepisów o najmie.
Należy również uznać, że ustawodawca świadomie posługuje się dwoma odmiennymi wskaźnikami niezbędnymi do wyliczenia kwoty partycypacji:
– kosztem budowy lokalu mieszkalnego (przy wpłacie tej kwoty przez najemcę),
– aktualną wartością odtworzeniową lokalu (przy zwrocie tej kwoty).
Na uwagę zasługuje też fakt, iż TBS nie może odmówić uprawnionym podmiotom zwrotu kwoty partycypacji albo dokonać jej pomniejszenia w celu zabezpieczenia jakichkolwiek wierzytelności względem najemcy. Służy ona bowiem tylko i wyłącznie realizacji celu, jakim jest współuczestnictwo w kosztach budowy mieszkań.
Zwrot kwoty może być natomiast odroczony w czasie, jeżeli powiązany jest z zawarciem umowy najmu danego lokalu z następnym najemcą. Jednak i w tym przypadku okres od opróżnienia lokalu do momentu zwrotu kwoty partycypacyjnej nie może łącznie przekroczyć 12 miesięcy. Warto zauważyć, że TBS może jednak uzależnić zawarcie umowy najmu opróżnionego lokalu mieszkalnego od wniesienia przez nowego najemcę kwoty partycypacji w wysokości wypłaconej poprzedniemu najemcy (art. 29a ust. 5 ww. ustawy).
Ewentualne należności z tytułu najmu lokalu istniejące w dniu jego opróżnienia mogą być zabezpieczone kaucją, ustanawianą w drodze umowy przez jej strony (art. 32 ww. ustawy)
chcę zamienić obecne mieszkanie tbs (wybudowane w 2010) na mniejsze. Obecna wartość odtworzeniowa jest większa około 370 Zł. Proszę o informację jak winien mnie rozliczyć TBS. Dziękuje bardzo.
Witam. Proszę o pomoc. Potrzebuję informacji,czy TBS musi pisemnie rozliczyć zwrot kaucji i partycypacji. Otrzymałam tylko zwrot na konto- partycypacji o 3 tys mniej niż wpłacałam. Czy mogę żądać pisemnego rozliczenia?
Niestety artykuł jest niekompletny i może wprowadzać w błąd. Jeśli TBS złożył wniosek o promesę kredytową do BGK, przed końcem 2004r. to nie obowiązują go zmiany w ustawie, które weszły w życie 1 stycznia 2005r. i tym samym, jeśli w umowie partycypacyjnej jest zapis o sposobie rozliczania po rozwiązaniu umowy, to ten zapis jest obowiązujący.
Oddałem mieszkanie tbs 01.10.2016r
Dziś tj 10.04.17
Data podpisania umowy na partycypacje 2008r
bs dało mi do podpisu waloryzacje partycypacji liczona następująco:
wielkość mieszkania * średnia cena odtworzenia 1m2 dla woj śląskiego * 30%.
Potrącili koszty amortyzacji, które nie pokryła kaucja i oddadzą mi 6 zł więcej niż udział partycypacji…
Śmiech na sali. Pięknie na mnie zarobili.
Witaj jestem w podobnej sytuacji z tym ze mnie potracili 8tys ale z tego wynika , ze zrobili to bezprawnie(a co to za TBS). Pisałam do nich z pytaniem dlaczego i na jakiej podstawie tyle potrafili, ale oni powołują się nie podając ustawy ani paragrafu na obowiązujące przepisy,wiec poprosiłam prawnika o pomoc i sprawa jest obecnie w toku skoczy się w sądzie, wiec na razie czekam .
Czyli tbs jest tak obwarowany warunkami najmu że nigdy nie traci ani złotówki i zarabia krocie. Kaucja to 12 miesieczny czynsz!!!!!? I jakaś partycypacja chyba oszaleli. Chcesz zarobic to inwestuj kto I komu broni? I w końcu za kupę kasy za oknami bedzie widok na parking albo obskurne garaże albo postawią nastepny blok.Ha, ha.To juz wolę namiot od tbs-u.