Jak dbać o rośliny domowe, by były ozdobą mieszkania

Uprawa roślin w domu nie musi być trudna, jeśli wybierze się odpowiednie gatunki. Łatwe w uprawie rośliny doniczkowe jednak także mają swoje wymagania, które trzeba spełnić. Jak dbać o rośliny domowe, by były ozdobą mieszkania? O czym należy pamiętać?

Jakie rośliny domowe są łatwe w uprawie, czyli nie sprawiają problemów przy pielęgnacji?

Szukając roślin domowych łatwych w uprawie, warto zdecydować się na gatunki, które nie przysparzają problemów nawet początkującym. Wśród nich można wymienić zamiokulkas, który jest odporny na suszę, niedobór światła, a także długowieczny.

Ta roślina magazynuje wodę w swoich mięsistych liściach. Sansewierie to także jedne z tych roślin, które są niezwykle wytrzymałe, a dodatkowo mają cenne właściwości, gdyż oczyszczają powietrze z toksyn i wytwarzają duże ilości tlenu.

Jak dbać o rośliny domowe

Co ważne występują w wielu odmianach i ze swoimi cętkowanymi lub kremowo-żółtymi na brzegach liśćmi mogą być ozdobą pokoju dziennego. Problemów w uprawie nie przysparzają także aloesy, które dodatkowo mogą mieć cenne właściwości nawilżające czy też przyspieszające gojenie, wystarczy wykorzystać miąższ znajdujący się wewnątrz liści.

Grubosze to z kolei sukulenty, które mogą być formowane na efektowne drzewka bonsai.

Jak dbać o niewymagające rośliny doniczkowe?

Wybierając niewymagające rośliny doniczkowe do domu, trzeba pamiętać, że także one mają swoje wymagania. Otóż należy pamiętać o znalezieniu dla nich odpowiedniego stanowiska. Zamiokulkasy i sansewierie mogą rosnąć w cieniu, z kolei aloesy czy grubosze warto ustawić w odpowiednio nasłonecznionym miejscu.

Podłoże dla roślin, które nie preferują nadmiaru wody powinno być przepuszczalne. Trzeba zatem zadbać o odpowiednie wypełnienie doniczki. Domieszka perlitu lub piasku w przypadku sukulentów jest bardzo ważna. Jak dbać o rośliny domowe łatwe w uprawie?

Istotne znaczenie ma to, by nie przelewać tych, które nie preferują nadmiaru wody. Zbyt częste i obfite podlewanie może powodować gnicie korzeni i zamieranie roślin.

Rośliny takie jak aloesy, grubosze, zamiokulkasy czy sansewierie podlewamy niewielką ilością wody, która przestała w temperaturze pokojowej, dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa przeschnie. Poznaj inne porady, które pozwolą Ci zadbać o rośliny domowe.

Pielęgnacja roślin domowych – najważniejsze zasady

Jeśli zastanawiacie się, jak dbać o rośliny domowe, to przedstawimy Wam zbiór najważniejszych zasad. Otóż racjonalne podlewanie to podstawa, należy zatem unikać zarówno przesuszania korzeni roślin, jak i ich przelewania.

Z tym ostatnim bezpośrednio wiąże się zapewnienie roślinom domowym szczególnie wrażliwym na przelewanie odpowiedniego drenażu. Warstwa keramzytu lub glinianych kamyków zapewni odizolowanie nadmiaru wody od korzeni.

Roślinom trzeba zagwarantować optymalną ilość światła. Są takie rośliny, które lubią być spryskiwane drobną mgiełką wodną. Dotyczy to niektórych gatunków palm. Oczywiście, jeśli macie zwierzęta, musicie sprawdzić, czy są to rośliny bezpieczne dla zwierząt domowych. Warto zapewnić takim roślinom odpowiedni poziom nawilżenia.

Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość doniczki i przesadzić roślinę do większej, gdy zaczyna jej być ciasno. Należy zatem obserwować jej wzrost. Ponadto ważne jest utrzymywanie liści w czystości dla estetyki, a także po to, by w razie czego szybko zauważyć chorobę rośliny.

Wystarczy miękka, lekko wilgotna ściereczka. Liście można odkurzać przy okazji cotygodniowego ścierania kurzy z powierzchni mebli. Zwróćcie jeszcze uwagę na nawozy do roślin doniczkowych, by dobrać odpowiednie.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl