Rośliny bezpieczne dla zwierząt – co wybrać do mieszkania?

Rośliny mają zbawienny wpływ na jakość powietrza, nastrój i oczywiście wygląd mieszkania. Jednak jeśli posiadasz zwierzęta, musisz zwrócić uwagę na to, aby wybrane przez Ciebie rośliny były dla nich bezpieczne i nie zagrażały ich życiu. Co zatem wybrać?

Jesteś właścicielem kota, psa lub papugi i zastanawiasz się, które rośliny będą dla nich bezpieczne? Poniżej prezentujemy przykłady roślin, które będą odpowiednie do mieszkania zamieszkiwanego przez kota, psa lub papugę oraz prezentujemy te gatunki, które mogą okazać się dla nich niebezpieczne, w tym nawet śmiertelne.

Rośliny bezpieczne dla kota

Rośliny bezpieczne dla zwierząt
Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Koty są znane z tego, że interesują się zawsze tym, czym nie powinny. Jeśli postawisz w mieszkaniu roślinę, możesz być pewien, że kot nie przejdzie wobec niej obojętnie, dlatego tak ważne jest, aby była to roślina, która nawet po zjedzeniu przez kota, nie wywoła u niego żadnych przykrych dolegliwości. Które rośliny są bezpieczne?

W przypadku ozdobnych kwiatów doniczkowych bezpieczny jest storczyk, fiołek afrykański, skrętnik czy gloksynia. Jeśli lubisz paprocie możesz zdecydować się na orliczkę lub nefrolepis, natomiast jeśli wolisz palmy – wybierz daktylowiec kanaryjski lub chamedorę wytworną.

Dla kota bezpieczne będą także sukulenty i kaktusy, a także rośliny trawiaste: zielistka, nolina czy niektóre domowe zioła, m.in. bazylia i rozmaryn.

Rośliny bezpieczne dla psa

W przypadku psa będziesz miał podobny wybór roślin, jak w przypadku mieszkania z kotem. Dla psa bezpieczne będą sukulenty i kaktusy (np. opuncja, mamilaria czy żywe kamienie), trawiaste rośliny (np. nolina, zielistka, bazylia lub rozmaryn), palmy (np. daktylowiec kanaryjski, chamedora, areka), kolorowe kwiaty doniczkowe (np. fiołek afrykański, gloksynia, storczyk, kamelia japońska, skrętnik), paprocie (np. nefrolepis, dawalia, płaskla czy orliczka), a także rośliny o ozdobnych liściach (np. kalatea, maranta, trzykrotka czy peperomia).

Rośliny bezpieczne dla ptaków

Jesteś właścicielem papugi lub kanarka? W tym przypadku także musisz uwzględnić to, aby rośliny w mieszkaniu były bezpieczne i nie zagrażały ich życiu – zwłaszcza jeśli ptaki są wypuszczane poza klatkę. Bezpiecznymi kwiatami doniczkowymi będzie m.in. begonia, fiołek afrykański, zielistka czy bromelia, natomiast wśród toksycznych roślin jest azalia, bluszcz czy grubosz.

Na jakie rośliny uważać?

Wśród roślin, na które szczególnie należy uważać jest np. aloes, który ma dobry wpływ na ludzi, natomiast u kota może podrażnić śluzówkę żołądka i spowodować wymioty, a nawet drgawki czy problemy oddechowe. Popularna monstera, która zostanie pogryziona przez psa lub kota, doprowadzi u nich do podrażnienia gardła i układu pokarmowego. Z kolei azalia to silny alergen, który dla czworonoga może okazać się nawet śmiertelny. Wśród innych toksycznych roślin jest filodendron, fikus, sansewieria, skrzydłokwiat, helikonia czy żyworódka.

Niezależnie od tego, czy planujesz urządzanie nowego mieszkania czy remont starego, musisz brać pod uwagę także komfort i bezpieczeństwo swojego zwierzaka. A jedną z istotniejszych kwestii jest właśnie wybór odpowiedniej rośliny. Natomiast jeśli jesteś dopiero na etapie szukania mieszkania, zachęcamy do skorzystania z darmowej wyszukiwarki mieszkań i domów.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl