Innowacyjne technologie w lodówkach – czym mogą nas zaskoczyć?

Wydawać by się mogło, że nowinki technologiczne dotyczą jedynie smarfonów, tabletów czy telewizorów. Tymczasem nowoczesne rozwiązania wprowadzane są także w sprzętach AGD, takich jak pralki, zmywarki czy lodówki.

Te pierwsze mogą uchylać się samoczynnie, aby mokre pranie nie nabierało nieprzyjemnego zapachu, a naczynia schły naturalnie. Z kolei te drugie mogą upomnieć nas, kiedy zapomnimy je zamknąć. Czym jeszcze zaskoczy nas nowoczesna lodówka?

Szybkie chłodzenie

Każdy wie, że długotrwałe trzymanie otwartych drzwi lodówki nie służy ani jej, ani naszym portfelom, ani produktom umieszczonym w chłodziarce. Większość współczesnych urządzeń przypomina nam o konieczności zamknięcia drzwi lodówki za pomocą sygnału dźwiękowego, ale nowsze modele idą o krok dalej.

nowoczesne-lodowki

Przykładowo, lodówki Bosch oferują nam funkcję szybkiego chłodzenia. Została ona zaprogramowana na wypadek dużych zakupów i dłuższego czasu otwarcia urządzenia. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację: otwieramy lodówkę, sięgamy do toreb z zakupami i wypakowujemy je na półki przez 5, czy 10 minut.

W tym czasie lodówka traci swoją temperaturę, ale dzięki funkcji “superchłodzenie” błyskawicznie znowu ją obniża. Dlaczego to takie korzystne? 

Otóż, wahania temperatur nie służą produktom spożywczym. W trakcie podróży ze sklepowej do domowej lodówki żywność i tak się ogrzewa. Dobrze więc, kiedy chłodziarka szybko przywraca jej niską temperaturę.

Co ważne, sprzęt wyłącza tę funkcję samoczynnie, zatem nie musimy obawiać się wyższych rachunków za prąd. Najczęściej przechodzi w normalny tryb pracy po 6 godzinach. Taką samą opcję producenci stosują też przy zamrażalnikach.

Tutaj również bardzo istotne jest szybkie mrożenie jedzenia, które chcemy przechowywać dłużej bez utraty cennych wartości odżywczych i walorów smakowych. Tryb super mrożenia przydaje się także wtedy, kiedy zapominamy przygotować kostki lodu przed przyjęciem dla gości. 

Przedłużanie świeżości produktów

jedzenie-w-lodowce

Nowoczesne lodówki mają swoje sposoby na to, by zadbać o długotrwałą świeżość naszych produktów spożywczych, w tym nawet warzyw czy owoców. Na ich walory smakowe, odżywcze czy nawet wizualne wpływa wiele czynników.

Żywność nie lubi wahań temperatur, wysokiej ani bardzo niskiej wilgotności powietrza, a już zwłaszcza bakterii na półkach czy w szufladach. W wielu lodówkach pojawiają się zatem osobne obiegi powietrza w zamrażarce i chłodziarce oraz czujniki, które pozwalają kontrolować temperaturę i poziom wilgotności, a przy tym dbają też o niwelowanie wahań temperatury do maksymalnie 0,5 stopnia Celsjusza.

Lodówki Haier idą o krok dalej – producent tych urządzeń zastosował w najnowszych modelach światło ultrafioletowe, które hamuje rozwój bakterii powodujących psucie się żywności. Takie rozwiązania stworzono nie tylko z myślą o komforcie użytkownika, ale także w trosce o środowisko.

Im dłużej możemy bowiem przechowywać żywność bez utraty jej właściwości, tym mniej jej marnujemy. Inwestycja w nowoczesny sprzęt z takimi funkcjami nie jest zatem ślepą pogonią za nowinkami technologicznymi, lecz świadomą decyzją konsumenta, który chce dbać o swoje zdrowie i dobro planety. 

Oszczędzanie energii

ekonomiczna-lodowka

Dobra lodówka ma przechowywać żywność jak najdłużej się da, bez utraty jej właściwości organoleptycznych, ale powinna być też ekonomiczna (a tym samym ekologiczna). NoFrost, oszczędne sprężarki czy odpowiednio zbudowane ścianki, które nie wytracają łatwo temperatury to dzisiaj standard.

Sterowane elektronicznie urządzenia mogą zaoferować nam jednak coś więcej, mianowicie automatyczne programy pracy. Najpopularniejszy z nich to tryb eco, czyli tryb utrzymywania minimalnej wymaganej temperatury chłodzenia, bez nadmiernego obniżania temperatury w komorze chłodziarki czy zamrażarki. 

Coraz więcej urządzeń tego typu, w tym między innymi lodówki Sharp, oferują nam dzisiaj również specjalny program automatyczny – tryb wakacyjny. Przy takim ustawieniu lodówka, z reguły pusta, może pracować na nieco niższych obrotach.

Nadal dba o to, by żywność w zamrażalniku nie uległa rozmrożeniu, ale w komorze chłodziarki utrzymuje temperaturę około 10 stopni. Dzięki temu sprzęt nie zostaje wyłączony całkowicie, ale zużywa znacznie mniej prądu niż w normalnych warunkach.

Po powrocie z wyjazdu można szybko przywrócić mu standardowe ustawienia i od razu umieścić zakupy w lodówce. Co ciekawe, istnieją już nawet takie modele lodówek, w których tryb wakacyjny uruchomimy będąc już daleko od domu.

Sprzęty, które łączą się z aplikacją na telefon dzisiaj nikogo nie szokują, a lodówka to kolejna taka pozycja na liście. Niektórzy producenci w ramach takiej aplikacji pozwalają nam kontrolować kondycję urządzenia, regulować temperaturę na poszczególnych poziomach komory chłodzenia, a także uruchamiać przypomnienia o niedomkniętych drzwiczkach. 

Rozwój technologii idzie w parze z coraz większą wygodą użytkownika. Nie inaczej jest w przypadku lodówek – największego sprzętu AGD w każdym domu, który dzisiaj również może być smart.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl