Fundusz Mieszkań na Wynajem wystartuje z opóźnieniem

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk poinformował, że termin uruchomienia Funduszu Mieszkań na Wynajem ulegnie zmianie. Powodem jest brak odpowiednich nieruchomości spełniających kryteria banku.

Bardzo trudno jest znaleźć takie lokalizacje, które byłyby atrakcyjne i spełniały nasze wymogi. Apetyt ze strony deweloperów jest duży, mamy wiele zgłoszeń, ale gotowych mieszkań jest niewiele – powiedział Kacprzyk ISBnews w kuluarach Forum Bankowego.

Pierwotnie planowano, by Fundusz Mieszkań na Wynajem ruszył w pierwszym kwartale 2014 roku inwestując 2 mld zł, a w ciągu trzech lat kwota ta miała sięgnąć łącznie 5 mld zł. Już wiadomo, że pieniędzy na inwestycje w tym roku będzie dużo mniej.

Obecnie BGK czeka na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie funduszu.

Jak będzie działał Fundusz Mieszkań na Wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie funduszem inwestycyjnym, z którego środków dokonywane będą inwestycje w nieruchomości oraz remonty posiadanych nieruchomości. Będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia, a następnie wynajmował te mieszkania najemcom. Czynsze i sprzedaż nieruchomości będą dochodem funduszu.

Budynki wchodzące do zasobu Funduszu mogą być pozyskane z trzech źródeł:
– zakup budynków istniejących, bądź znajdujących się na etapie budowy;
– budowa budynków na zamówienie Funduszu;
– budowa budynków przez Fundusz.

Ceny wynajmowanych mieszkań w ramach programu, mają być o 20-30 procent niższe od rynkowych, a lokatorzy będą mogli pozostać w mieszkaniach przez okres nawet 10 lat.

Zobacz także: Mieszkanie z TBS, czy na kredyt?

Rate this post