Fotowoltaika na gruncie – konstrukcja, formalności, wady oraz zalety rozwiązania

Fotowoltaika to gwarancja oszczędności i w pewnym stopniu niezależność energetyczna. Aby czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej, niezbędny jest odpowiednio wykonany montaż paneli (modułów) fotowoltaicznych.

Muszą być one wyeksponowane w kierunku południowym o odpowiednim koncie nachylenia i bez elementów zacieniających ich powierzchnię. Niestety dach budynku nie zawsze pozwala na optymalny montaż. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Poniżej przedstawiamy charakterystykę takiego wariantu z jego wadami i zaletami.

Fotowoltaika na gruncie – wady i zalety rozwiązania

Zalety instalacji fotowoltaicznych na gruncie

Decydując się na instalację fotowoltaiczną umiejscowioną na gruncie, możemy z łatwością planować rozbudowę naszej instalacji. Jeśli tylko powierzchnia działki na to pozwala, dodanie kolejnych modułów (paneli PV) do instalacji jest bardzo proste.

Niestety, na dachu budynku często takie możliwości są bardzo ograniczone. Ponadto, instalując panele fotowoltaiczne na gruncie, mamy do nich pełen dostęp i z łatwością możemy usunąć zalegające liście, śnieg lub kurz, poprawiając tym samym efektywność całej instalacji.

Obejmuje to również wszelkie prace naprawcze i serwisowe.

Wady instalacji fotowoltaicznych na gruncie

Wadą instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest fakt, że konstrukcja zajmie dość spory kawałek działki i musi być ustawiona w nasłonecznionym miejscu, więc wysokie drzewa w okolicy instalacji niestety nie są wskazane.

Wadą w przypadku działek rekreacyjnych są również względy estetyczne. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się również z wyższymi kosztami wykonania instalacji (bardziej złożona konstrukcja i konieczność przygotowania stóp fundamentowych).

Jaka konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie?

Na rynku występuje kilka rozwiązań obejmujących konstrukcje naziemne dla instalacji fotowoltaicznych.

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym wariantem konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie są stoły fotowoltaiczne wykonane ze stali i pokryte ochronną warstwą ocynku lub magnelisu (stop cynkowo-aluminiowo-magnezowy).

Trzeba podkreślić, że sama konstrukcja jest dość wysoka i może sięgać 3 metrów. Jest to rozwiązanie charakterystyczne dla farm fotowoltaicznych, jednak doskonale sprawdza się również w przypadku mikroinstalacji.

Wykorzystuje się kilka rodzajów mocowania stołów fotowoltaicznych do ziemi / gruntu:

  • konstrukcje balastowe
  • konstrukcje wkręcane
  • konstrukcje wbijane

Fotowoltaika na gruncie

Alternatywą dla stołów fotowoltaicznych są aluminiowe trójkąty, stanowiące podstawę dla modułów fotowoltaicznych. Jest to metoda montażu, którą stosuje się w przypadkach, gdzie istotne jest zmniejszenie wysokości konstrukcji pod moduły (nieco zmienioną wersję tej konstrukcji stosuje się również na dachach płaskich).

Pamiętajmy o tym, aby producent konstrukcji zagwarantował nam odporność poszczególnych elementów na warunki atmosferyczne.

Należy również pamiętać, że optymalny kąt nachylenia modułów PV na konstrukcji naziemnej to 35 stopni.

Fotowoltaika na gruncie – formalności

Zgodnie z ogólną zasadą Prawa budowlanego, pozwolenie na budowę fotowoltaiki na gruncie nie jest konieczne, jeśli moc planowanej instalacji nie przekroczy 50 kW. Według przepisów, powinniśmy zwrócić uwagę również na odległość instalacji PV od granicy działki. Polskie prawo mówi o konieczności zachowania odległości 4 metrów od działki przy posadowieniu konstrukcji naziemnej na panele fotowoltaiczne.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to ciekawa alternatywa dla konstrukcji dachowych, w szczególności dla tych osób, których konstrukcja dachu uniemożliwia odpowiednią instalację paneli fotowoltaicznych. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie.

Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia Fotowoltaiczna swatt.pl, w ofercie której znajdą Państwo kompletny asortyment do wykonania instalacji fotowoltaicznej w atrakcyjnych cenach.

4/5 - (4 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl